Víťazkou Eurovízie je Netta z Izraela, Česi dosiahli historický úspech

13.05.2018 07:58
Netta z Izraela oslavuje s trofejou Eurovízie...
Netta z Izraela oslavuje s trofejou Eurovízie svoje víťazstvo. Autor: ,

Víťazkou speváckej súťaže Eurovízia sa stala izraelská speváčka Netta. Spevák zo susedného Česka Mikolas Josef dosiahol historický úspech pre svoju krajinu s umiestnením sa na šiestej priečke.

Na súťažie sa tento rok zúčastnili zástupcovia 43 krajín. O výsledkoch súboja rozhodujú hlasy národných porotcov všetkých zúčastnených štátov, ku ktorým sa potom pripočítajú hlasy divákov. Práve u nich mal Čech Mikolas Josef, ktorý vystúpil s vlastnou piesňou Lie To Me, veľký úspech.

Netta z
		Izraela počas vystúpenia s pesničkou Toy.
Protugalský spevák Salvador Sobral
		gratuluje...
+4Eleni Foureira z Cypru
		bola veľkou
		favoritkou,...

Po hlasovaní odborných porotcov dosiahol český interpret 15. miesto, hlasy divákov ho ale nakoniec vyniesli až na šiestu priečku. Víťazná dvadsaťpäťročná Izraelčanka Netta Barzilai so svojou skladbou Toy bola favoritkou súboja. Druhé miesto obsadila takisto favorizovaná cyperská speváčka Eleni Foureira a tretiu priečku Rakúšan Cesar Sampson.

Mikolas Josef z Českej republiky počas svojho...
Mikolas Josef z Českej republiky počas svojho finálového vystúpenia so skladbou Lie to me.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: SITA/AP, Armando Franca

Účasť českého speváka bola už v semifinále ohrozená kvôli poraneniu chrbtice, ktoré Mikolas Josef utrpel koncom apríla pri skúške na súťaž. Bol síce prevezený do nemocnice, o niekoľko dní však úspešne absolvoval ďalšiu skúšku, aj keď bez pôvodne chystaných akrobatických prvkov. Vo finále si na záverečné salto trúfol, za čo bol odmenený búrlivým potleskom.

Vôbec prvým Čechom, ktorý v Eurovízii spieval, bol v roku 1968 Karel Gott. Zastupoval ale Rakúsko s piesňou Tausend Fenster a skončil na trinástom mieste zo 17. Na Eurovízii sa v minulosti zúčastňovalo aj Slovensko, ale pre nedostatok financií a sponzorov sa posledné roky už interpreti na túto súťaž nehlásia.

Izraelskí fanúšikovia oslavujú úspech speváčky...
Izraelskí fanúšikovia oslavujú úspech speváčky Netty, ktorá zvíťazila v súťaži Eurovízia.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: SITA/AP, Armando Franca

Víťazstvo speváčky Netty znamená, že budúci rok bude usporiadateľskou krajinou Eurovízie Izrael.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Izrael #víťaz #Eurovízia #Mikolas Josef #Netta
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku