
O kontroverznej kapele, ktorá sa v tvorbe často nevyhýba ani mierne dráždivému a explicitnému obsahu, sa už toho v médiách popísalo mnoho. Po celom svete má milióny fanúšikov, no azda rovnaký počet odporcov. Zlaté pravidlo radšej raz vidieť, ako stokrát počuť (či čítať) však v tomto prípade platí so stopercentnou istotou. Samotná skupina pri pozvánke na aktuálne turné cituje trefnú poznámku magazínu Vice: „Snažiť sa spoznať Die Antwoord pri počítači je ako špliechať vo vírivke v snahe spoznať oceán.“
Všetko sa začalo okolo roku 2003, keď sa raper Ninja (vlastným menom Watkin Tudor Jones) stretol pred klubom v Kapskom Meste so speváčkou Yolandi Visser (Anri du Toit). Ninja, ktorý sa na juhoafrickej hip-hopovej scéne pohybuje od 13 rokov, bol najskôr z útlej dievčiny s gotickým zjavom vydesený, neskôr však obaja zistili, že majú rovnakú vášeň – nielen pre hudbu, ale aj pre celú subkultúru „zef“, z ktorej ich tvorba vychádza. Inými slovami, nebrali žiaden ohľad na názory ostatných, a to im otvorilo dvere do celkom nového sveta umeleckej štylizácie.
Myšlienka založiť skupinu Die Antwoord prišla v roku 2007. Počas prípravy prvých skladieb stretla dvojica – ktorá v tom čase tvorila pár – aj zvyšného tretieho člena kapely – dídžeja Hi-Teka. „Vtedy sa niečo stalo,“ spomínala Visser pre magazín Dazed & Confused, „vznikol trojuholník. No chceli sme aj nejako vyzerať. Nielen ísť do štúdia a nahrať nejaké skladby. Chceli sme si vytvoriť svoj vlastný štýl.“
Speváčkin povestný „kyberpunkový“ imidž prišiel s nakrúcaním videoklipu v roku 2009. Visser už hnevali uštipačné poznámky, ktorými ju prirovnávali k Britney Spearsovej či Lady Gaga, a tak sa spoločne s Ninjom rozhodli oholiť si po bokoch hlavy. „Ovplyvnilo to hudbu, ale aj to, ako som sa správala či cítila. Bolo to, akoby som sa znova narodila,“ priznala pre Dazed & Confused. Ninja si vlasy vraj doteraz strihá sám, nikto iný mu na ne nesmie siahnuť.
Ešte väčší zvrat však prišiel po tom, čo formácia v roku 2010 zadarmo na webe zverejnila debutový album $O$. Nahrávka obsahovala aj virálny hit Enter the Ninja, vďaka čomu sa z lokálnej skupiny takmer za noc stala hviezda internetu. Čoskoro prišla aj ponuka z amerického vydavateľstva Interscope Records, no už v roku 2011 si skupina založila vlastné vydavateľstvo – Zef Recordz. Tam vydala aj svoje ďalšie štúdiovky Ten$ion (2012) and Donker Mag (2014) a Mount Ninji and da Nice Time Kid (2016).
Ninja a Yolandi Visser si medzitým odskočili aj k filmu. V roku 2015, keď kapela prvýkrát koncertovala na Slovensku, sa dvojica objavila v snímke Chappie režiséra Neilla Blomkampa. Ako filmára cituje Dazed & Confused, či už Die Antwoord milujete, alebo nie, stále vás niečím priťahujú: „Yolandi má v sebe niečo, čo sa dá len ťažko opísať slovami. Je to akýsi tajomný faktor, ktorý zaujme. Má akoby rozdelenú osobnosť – rozdiel medzi tým, čo vidíte, a tým, čo spieva, je fascinujúci.“
Pred dvoma rokmi sa na internete začalo polemizovať o rozpade skupiny. Dohady vyvolal výrok Ninju, ktorý v roku 2016 pre magazín Exclaim! údajne vyhlásil, že činnosť ukončia v septembri špeciálnym koncertom v Kapskom Meste. „Die Antwoord v ten deň zomrú a bude koniec. Mám z toho vynikajúci pocit. Nebojím sa konca. Som Ninja. Nebojím sa smrti,“ citoval portál rapera. Kapela toto tvrdenie neskôr poprela s tým, že magazín jeho slová prekrútil.
„To, čo sme povedali, je, že budúci rok plánujeme pracovať na piatom, poslednom albume a potom pokračovať v nakrúcaní nášho celovečerného filmu,“ objasnila neskôr Yolandi Visser na sociálnych sieťach. Nahrávka s názvom 27 má uzrieť svetlo sveta už čoskoro, desať skladieb z nej bude zároveň tvoriť soundtrack k spomínanému filmu. Či niektoré novinky okrem hitov ako Ritch Bitch, I Fink you Freaky, Baby’s on Fire, Fatty Boom Boom či Ugly Boy odznejú aj na bratislavskom koncerte, je zatiaľ otázne. Bližšie informácie o vystúpení skupina odmieta zverejniť. Istý je však hosť koncertu, ktorým bude juhoafrická speváčka Moonchild Sanelly.