1968 - DEŇ PO: V Zálesí vystúpi Michael Kocáb

Český hudobník Michael Kocáb, muzikant Braňo Jobus a skupina Karpatské Chrbáty si spoločne zahrajú 22. augusta na koncerte počas umeleckého happeningu v Zálesí s názvom 1968 - DEŇ PO.

10.08.2018 13:28
debata

Happening sa koná pri príležitosti 50. výročia vpádu okupačných vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. V rámci programu bude prebiehať aj diskusia a výtvarný happening na tému August 1968.

Michael Kocáb bol v rokoch 1990–1991 poslancom Federálneho zhromaždenia ČSFR a ako predseda parlamentnej komisie pre dohľad nad odsunom Strednej skupiny sovietskych vojsk v ČSFR sa významne zaslúžil o odchod sovietskych vojsk.

„Blížiace sa 50. výročie vpádu okupačných vojsk Varšavskej zmluvy do našej krajiny v nás vyvolalo potrebu nenechať túto závažnú udalosť v našich životoch bez povšimnutia. Najmä dnes je potrebné, aby sme nezabúdali na minulosť a rozprávali sa o možných fatálnych dôsledkoch nesprávnych rozhodnutí,“ uviedol Anton Šulík, spoluorganizátor podujatia.

Podujatie sa začína hodinovým koncertom výnimočného českého hudobníka Michaela Kocába, člena slávnej kapely Pražský výber a ikony českého rock&rollu, s ktorým vystúpi i slovenský multiinštrumen­talista a muzikant Braňo Jobus so skupinou Karpatské Chrbáty.

„Keďže dnes nevieme o žiadnom oficiálnom podujatí, ktoré by odkazovalo na tak dôležitú tému, akou je 50. výročie vpádu okupačných vojsk Varšavskej zmluvy do Československa a upozornilo na minulé udalosti, rozhodli sme sa zorganizovať vlastné podujatie,“ doplnil Anton Šulík.

Na tému August 1968 budú po koncerte diskutovať Michael Kocáb, Ladislav Snopko, Daniel Pastirčák, Jozef Gertli Danglár a Ľubomír Morbacher. V diskusii sa budú rozprávať o tom, čo v nás zanechali udalosti spred 50-tich rokov. Prezradia, ako oni sami vnímali udalosti v roku 1968, ako ovplyvnili nielen ich životy, ale aj osud celej krajiny na ďalších 20 rokov. Od predpoludnia bude zároveň prebiehať výtvarný happening, na ktorom sa zúčastnia slovenskí umelci Jozef Danglár, Marek Ormandík, Milan Prekop a Igor Derevenec. Výsledkom budú maľby na tému vpádu okupačných vojsk Varšavskej zmluvy do Československa.

Po podujatí bude nasledovať premietanie filmu „Okupácia 68“.

Podujatie 1968 – DEŇ PO sa bude konať v predvečer ôsmeho ročníka festivalu Záleská divadelná púť – Medzinárodného festivalu divadla pre deti. Záleská divadelná púť sa koná 24. a 25. augusta 2018, viac informácií o programe nájdete na oficiálnej stránke www.zaleskaput.sk.

debata chyba
Viac na túto tému: #Branislav Jobus #50 rokov od okupácie Československa #Michael Kocáb
Flowers