Eurovízia 2019 sa uskutoční v izraelskom Tel Avive

Pesničková súťaž Eurovízia sa na budúci rok uskutoční v izraelskom Tel Avive. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP, podľa ktorej sa uvedeným rozhodnutím zmiernia politické kontroverzie okolo konania tohto podujatia v Izraeli.

13.09.2018 22:40
Izrael Eurovízia 2018 Foto: ,
Izrael vyhral tohtoročnú Eurovíziu s piesňou „Toy“ v podaní speváčky Netty Barzilaiovej (na snímke). Jej víťazstvo udeľuje tomuto štátu právo organizovať ďalší ročník podujatia.
debata (5)

Izraelská vláda prvotne trvala na tom, aby sa pesničková súťaž konala v Jeruzaleme. Avšak po silnom odpore voči americkému uznaniu Jeruzalema za hlavné mesto židovského štátu a následným obavám z bojkotu tohto najväčšieho naživo prenášaného hudobného podujatia na svete od tejto požiadavky ustúpila.

Vedenie Eurovízie napokon uviedlo, že si ako dejisko podujatia vybralo Tel Aviv – izraelskú metropolu kultúry a obchodu – pre jeho „kreatívny a presvedčivý charakter“. „Eurovízia sa veľmi hodí pre naše mesto, ktoré je medzinárodne uznávané pre svoju pulzujúcu energiu, živú kultúrnu scénu a oslavu slobody,“ povedal starosta Tel Avivu Ron Huldai. „Tešíme sa na príjemné a nepretržité podujatie v duchu Tel Avivu,“ povedal predseda tamojšieho magistrátu.

Izrael vyhral tohtoročnú Eurovíziu s piesňou „Toy“ v podaní speváčky Netty Barzilaiovej, ktorá prekvapila poslucháčov feministicky zameraným textom, nekonvenčným vzhľadom a špecifickým tancom. Jej víťazstvo udeľuje židovskému štátu právo organizovať ďalší ročník tohto podujatia.

V Európe sa táto pesničková súťaž koná zvyčajne v hlavnom meste usporiadateľských krajín. Izrael považuje za svoje hlavné mesto Jeruzalem, čo však väčšina medzinárodného spoločenstva neuznáva.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Eurovízia #tel aviv
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy