Myšlienkam z partitúry dávajú život

"Vždy chcem byť lepší ako deň predtým," hovorí Renaud Capucon. Husľový virtuóz, ktorému aplaudovali zaplnené Marsove polia v Paríži na slávnostnom galavečere k francúzskemu štátnemu sviatku.

29.09.2018 09:00
Renaud Capucon Foto: ,
Francúzsky huslista Renaud Capucon sa v piatok pripravoval na vystúpenie so Slovenskou filharmóniou.
debata

Bartókovým Druhým husľovým koncertom so Slovenskou filharmóniou otvorili v piatok 54. ročník Bratislavských hudobných slávností. Ako prvý z deviatich zahraničných orchestrov vystúpi v sobotu večer Mozarteumorchester Salzburg. Uvedie aj Bernsteinovu Serenádu podľa Platónovho Symposia, o ktorej vynikajúci americký skladateľ, dirigent, popularizátor vážnej hudby a majiteľ jedenástich cien Emmy povedal, že „vyzerá hrozivo pekne“.

„Nedokážem spievať len hudbu jedinej epochy. Barok potrebujem rovnako ako modernú hudbu,“ priznáva mezzosopranistka Magdalena Kožená. Momentálne vo svete najslávnejšia česká operná speváčka, ktorá začala interpretovať diela barokových skladateľov už ako šestnásťročná, sa v pondelok predstaví v Bratislave s výnimočným projektom Il Giardino dei Sospiri (Záhrada nárekov). Utkala ho z árií hrdiniek antických mýtov a bájí ako Ariadna, Héró, Agrippina či Dídó, ktorých dramatické osudy inšpirovali aj mnohých barokových skladateľov. Každú premenila na skvostný dramatický výstup plný vášne, lásky, žiaľu, vzdoru, radosti aj odhodlania.

„Nepovažujem sa za divu, pretože nemám pred vystúpeniami žiadne rituály, nekladiem organizátorom žiadne mimoriadne požiadavky a neobľubujem pozornosť médií. Ale ak tento pojem znamená, že vo svojej profesii mám isté postavenie a smiem sama rozhodovať o tom, čo a s kým chcem robiť, potom diva som a je mi to príjemné,“ vysvetľuje vynikajúca operná speváčka. Rodáčka z Brna absolvovala Vysokú školu múzických umení v Bratislave, hoci o štúdium spevu malo začiatkom deväťdesiatych rokov záujem trikrát viac študentov ako o školy v Brne či Prahe.

V programe nášho najväčšieho sviatku vážnej hudby, ktorý potrvá do 14. októbra, sa so zahraničnými i domácimi súbormi predstavia výnimočné dirigentské osobnosti ako John Storgards, Thomas Hengelbrock, Eivid Gullberg Jensen či Jurij Termikarov.

V husto zaplnenom pracovnom diári si aj tento rok našiel pre BHS čas v zahraničí mimoriadne žiadaný Juraj Valčuha, ktorý zdôrazňuje: „Dôležité je preniesť myšlienky z každej partitúry do živej podoby. Ak človek príde pred orchester pripravený, s jasnou myšlienkou čo chce dosiahnuť, a ide si za tým, muzikanti to vedia oceniť.“ So Slovenskou filharmóniou uvedie renomovaný a medzinárodne oceňovaný slovenský dirigent Valkýru Richarda Wagnera. Z druhej a zároveň najpopulárnejšej časti tetralógie Prsteň Niebelungov zaznie pod jeho taktovkou v Redute prvé dejstvo.

Po prvý raz sa na Slovensku predstavia inštrumentalisti svetového renomé ako klaviristi Yefim Bronfman, Igor Levit či víťaz minuloročnej súťaže Kráľovnej Alžbety v Bruseli Lukáš Vondráček, violončelista Alexander Kniazev či huslistky Baiba Skride a Akiko Suwanai. Laureátka mnohých medzinárodných súťaží z Japonska vystúpi v rámci finálového večera tohtoročných BHS.

So Slovenskou filharmóniou zaznie v jej interpretácii Čajkovského Koncert pre husle D dur. Za dirigentským pultom bude stáť Eivid Gullberg Jensen. Výzorom síce nenapĺňa bežné predstavy o vychýrenom majstrovi taktovky a temperamentom nezodpovedá obrazu chladného severana, je však vychýrený jemnou emocionalitou, citom pre rytmus a iskrivou vitalitou.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #koncert #Bratislavské hudobné slávnosti #program #Renaud Capucon