BHS: Vytvára farebnú paletu emócií

12.10.2018 16:00
Pablo Barragán
Pablo Barragán. Autor:

Hudba dokáže zmeniť nehmotné veci na dotyk niečoho hmatateľného. Myšlienka, ktorou sa dáva unášať Pablo Barragán od prvej noty až po kontakt s publikom.

Španielsky klarinetista, ktorý si podmaňuje poslucháčov eleganciou prejavu a perfektnou technickou virtuozitou. Kritici považujú jeho interpretáciu za neodolateľnú aj kvôli vášnivému prejavu, hlbokej senzibilite a schopnosti komunikovať s návštevníkmi koncertných sál. „Túžim rozprávať príbehy, vyjadrovať emócie a vytvárať vlastnú farebnú paletu v každej skladbe,“ vysvetľuje.

Umenie považuje za nevyčerpateľný zdroj inšpirácie. Ako dieťa vášnivo rád maľoval, aj preto často navštevuje múzeá a galérie. Ako štvorročný začínal hrou na klavíri, vymenil ho za sopránový saxofón, až si napokon vyvolil klarinet. Hudbe prepadol nielen ako interpret, ale aj ako poslucháč. Celé hodiny dokáže počúvať na starom kazetovom magnetofóne najrôznejšie nahrávky. Ako majstrovsky dokáže ovládať svoj nástroj, predvedie prostredníctvom Klarinetového kvinteta B dur Carla Mariu von Webera – skladateľa, u ktorého si objednávali diela mimoriadne disponovaní interpreti očarení nonšalantnousťou jeho kompozícií.

Slovenský komorný orchester na čele s umeleckým vedúcim a huslistom Ewaldom Danelom potvrdí svoje za desaťročia vybudované mimoriadne renomé aj prezentáciou pôvabnej Suchoňovej Serenády pre sláčikový orchester a vyvrcholením koncertu bude Dvořákovo Sláčikové kvinteto G dur. Temperament a vitalita kombinované s jemnou lyrikou, vyniesli dielu i skladateľovi víťazstvo v súťaži komornej hudby, ktorú v roku 1875 vypísal hudobný odbor Umeleckej besedy v Prahe.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#BHS 2018 #Pablo Barragán
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku