Nvotová vydáva s albumom More aj autobiografický cestopis

Speváčka, herečka a spisovateľka Dorota Nvotová prichádza s novým štúdiovým albumom More. Ten vydáva Slnko Records na CD aj vinyle. Zároveň vydáva aj novú knihu Fulmaya na rázcestí, ktorou pokračuje v autobiografickom cestopise.

30.11.2018 12:00
Dorota Nvotová Foto: ,
Hudobníčka Dorota Nvotová vydáva album More pod taktovkou Slnko Records na CD aj vinyle.
debata

Albumom More robí Dorota Nvotová čiaru za predošlou tvorbou a prináša novú prelomovú nahrávku. Jej najciteľnejšou zmenou je nová kapelová zostava po takmer pätnástich rokoch. K zásadnému kroku ju nasmerovala spolupráca na muzikáli Peter a Lucia s Jakubom Ursinym a skupinou Talent Transport, ktorú tvoria Vladislav ‚Slnko‘ Šarišský, Marián Slávka a Filip Hittrich. Práve spomínaní muzikanti, známi aj z projektov Longital či Hrana, stáli pri zrode Dorotinho nového albumu, pri ktorom kompletne zmenili jej pohľad na vlastnú hudbu.

„S bývalou kapelou sme začínali mať pocit, že sa trochu zacyklujeme a potrebovali sme sa posunúť. Bolo to spôsobené aj tým, ako autoritatívne pristupujem k celému procesu tvorby a skúšania. Vždy prídem s nápadom, hudbou a textom, ale nedám nikomu voľnosť. Počas spolupráce s Talent Transport na muzikáli Peter a Lucia som cítila, že toto je to pravé a iné. Vladislav Šarišský ma hneď nakopol, prinútil cvičiť a prišiel s dobrými aranžérskymi postrehmi. V porovnaní s predošlými albumami je rozdiel dosť citeľný,“ opisuje spoluprácu hudobníčka a dodáva: „Zároveň som to stále ja, chalani za mňa nerobili nič navyše. Slnko len povedal – hraj si to sama – ja budem harmonikár.“

Album More vznikal šesť rokov a je čiastočne konceptuálny. Piesne Káthmandu, Bratislava, Moskva či Maldivy odrážajú život na miestach, na ktorých speváčka posledné roky žila. Keďže každá skladba vznikala v inom životnom období, nahrávka vyniká pestrosťou a prekvapivými momentmi. Hudba zrela pomerne dlho, keďže tvorbu načas zatlačili do úzadia cestovateľské aktivity a rodina. More je zároveň prvým albumom Doroty Nvotovej, ktorý vychádza aj na vinylovej platni. Vinyl bol vždy mojim snom, no ani jeden album sa mi ho zatiaľ nezdal hodný. Až tento, hovorí svojrázna hudobníčka a spisovateľka.

Dorota Nvotová (1982) odštartovala svoje hudobné pôsobenie v kapele Overground, pokračovala sólovou tvorbou a albumami Dorota Nvotová, Sila vzlyku a Just!. Hudobne sa podieľala na projektoch Peter a Lucia a Bolo nás jedenásť. Mimoriadne aktívna umelkyňa je tiež známou cestovateľkou a spisovateľkou. Cesty z Nepálu a Indie popísala v autobiografickom knižnom románe Fulmaya, ktorého pokračovanie vychádza pod názvom Fulmaya na rázcestí. Pod rovnakým názvom prevádzkuje vlastnú cestovnú kanceláriu, ktorá sprostredkúva netradičné zájazdy do Nepálu, Indie, Ruska, Maldív či treky v Himalájach.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #album #Dorota Nvotová #Vladislav Šarišský