Keith Richards neraz utiekol smrtke rovno spred nosa, dnes oslavuje 75. narodeniny

Gitarista Keith Richards, podľa mnohých odborníkov srdce a duša rockovej kapely The Rolling Stones, oslavuje už 75. narodeniny.

18.12.2018 16:00
Keith Richards Foto: ,
Gitarista Keith Richards sa narodil 18. decembra 1943.
debata (3)

Keith sa narodil 18. decembra 1943 Bertovi a Doris Richardsovým v Dartforde, východne od Londýna. Keith bol jedináčik, jeho otec pracoval ako parťák v továrni na žiarovky v Hammersmith, matka bola zamestnaná v pekárni. Hudobné základy dostal od deda menom Gus Dupree. Ten bol v 30. rokoch vedúcim tanečného orchestra. Do základnej školy chodil vo Wentworthe, jeho spolužiakom bol Mick Jagger, ktorý býval neďaleko Keitha. Z matkinho platu dostal Keith prvú gitaru aj prvý gramofón. Po strednej škole chodil v Dartforde na techniku, a potom na umeleckú Sidcup Art School v Londýne.

Nápad založiť skupinu Rolling Stones vznikol vo vlaku. Pri cestovaní do Londýna sa 17. decembra 1961 v jednom kupé stretli bývalí spolužiaci Mick Jagger a Keith Richards, poznali sa už z Maypoole Country Primary School. Počas tohto rozhovoru zistili, že obaja sú fanatikmi rhythm & blues a rozhodli sa založiť skupinu. Stalo sa. Prišiel gitarista Brian Jones, basový gitarista Dick Taylor, klávesák Ian Stewart a bubeník Mick Avory. V apríli 1962 začali skúšať. Oficiálne sa predstavili na prvom vystúpení 12. júla 1962 v známom londýnskom hudobnom klube Marquee. Na miesto Dick Taylora prišiel 7. decembra 1962 Bill Wyman a za bicie sa 14. januára 1963 posadil Charlie Watts.

Prvý singel so skladbou Come On vydala táto dnes na starom kontinente najstaršia rocková formácia 7. júna 1963, prvú LP platňu s názvom Rolling Stones potom 16. apríla 1964. Prvýkrát viedli anglický rebríček v júli 1964 so skladbou It's All Over Now. Od tohto času patria k špičke svetovej rockovej hudby. Keith kraľoval s gitarou, spev bol doménou Micka Jaggera, autorstvo pesničiek si delili rovnakým dielom. Prvýkrát si Keith aj zaspieval v skladbe Happy na albume Exile On Main Street z roku 1972.

Na svojom konte majú dnes 23 štúdiových albumov, najnovší Blue & Lonesome vyšiel 2. decembra 2016. K diskografii patrí aj 25 kompilačných albumov, najnovší s názvom GRRR! vyšiel v novembri 2012 a ponúka aj dve nové piesne, ktoré kapela nahrala k 50. výročiu založenia. K tomu ešte patrí 26 live albumov, najnovšími sú Havana Moon, ten vyšiel v novembri 2016 na CD, DVD aj Blue-ray a je záznamom ich koncertu 25. marca 2016 v Havane, a San Jose '99 (From The Vault Collection) z júla 2018. V americkej singlovej hitparáde mali 43 skladieb, osem z nich na prvom mieste, v americkej 41 piesní a rovnako osem na prvom mieste. V roku 1989 uviedli Rolling Stones do Rock and rollovej siene slávy.

Rolling Stones boli jednou z prvých svetových kapiel, ktorá prišla do Prahy po novembrovej Nežnej revolúcii. Na Strahove koncertovali 18. augusta 1990. Pozval ich prezident Václav Havel, na koncert prišlo 110.000 fanúšikov. Techniku priviezlo do Prahy 43 kamiónov, zvukový aparát mal výkon 500.000 wattov. Bývali v hoteli Palace a Keith Richards mal k dispozícii jednu klimatizovanú izbu pre svoje gitary. V Českej republike vystupovali Rolling Stones celkom šesťkrát, päťkrát v hlavnom meste a raz v Brne. Naposledy to bolo 4. júla tohto roku v rámci No Filter Tour.

Dokumentom o jednej z najstarších svetových skupín je koncertný film Shine A Light z roku 2008, ktorý o Rolling Stones natočil americký režisér Martin Scorsese. Je zostrihom z dvoch koncertov, ktoré kapela odohrala v newyorskom Beacom Theatre. Životnú a muzikantskú dráhu oslávenca približuje kniha Keith Richards Život rockera, ktorú napísal americký novinár a spisovateľ Bill Nilkowski. Keit nahral tri sólové albumy, Talk Is Cheap je z októbra 1988, Main Offender z októbra 1992 a Crosseyed Heart zo septembra 2015. V roku 2014 vydal Keith detskú knižku Dedo Gus a ja, v ktorej spomína na svojho deda, ten ho naučil prvé akordy a daroval mu aj prvú gitaru. Ilustrovala ju jeho dcéra Theodora Richards.

Súkromný život tejto rockovej hviezdy poznamenala závislosť na heroíne aj konzumácia ďalších drog, ktoré premenili jeho pôvodne detskú tvár do podoby zjazveného a šedivého bojovníka. Bol väznený, hospitalizovaný, ocitol sa aj na prahu straty života. Všetko však prežil.

Nikto nevie dnes presne povedať, odkiaľ berú valiace sa kamene toľkú životnú energiu. Stále koncertujú, Mick Jagger má 75 ako Keith, bubeník Charlie Watts je ešte o dva roky starší, najmladším z kamennej štvorice je gitarista Ronnie Wood. Ten má iba 71. Kapela do dnešného dňa ešte neoznámila záverečný koncert. Idú ďalej, budúci rok začínajú 20. apríla koncertom na Hard Rock Stadium v Miami na Floride.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #narodeniny #The Rolling Stones #Keith Richards #gitarista