Slovenskú hudobnú alternatívu predstavuje Ostrov hudby

04.02.2019 07:00
Katarzia
V dokumente sa predstavila aj speváčka Katarzia. Autor: ,

Počas uplynulých troch rokov narástol projekt Ostrov hudby podľa jeho autorov do nevídaných rozmerov. Na jeho začiatku bol silný odkaz zosnulého novinára Juraja Kušnierika, ktorý podporoval a povzbudzoval hudobnú scénu v zahraničných ambíciách. Na tom postavili tvorcovia projektu koncept prepájania slovenských nezávislých vydavateľstiev, ich snahou bola od začiatku podpora slovenskej hudby v zahraničí.

Od roku 2016 zverejnili tri hudobné kompilácie Ostrov hudby, zorganizovali tour po slovenských kluboch, vzdelávacie podujatia, zúčastňovali sa na zahraničných showcase festivaloch a vytvorili samostatný stage na festivale Sharpe. Trilógiu zavŕšili dokumentom o aktuálnej slovenskej alternatívnej hudobnej scéne. História kompilácie i dokument je dostupný na ostrovhudby.sk.

Iniciátor projektu Richard Čermák si na režisérsku stoličku pozval Martinu Slovákovú, ktorá sa zároveň stala aj producentkou krátkeho dokumentu. „Jej cieľom bolo zachytiť a odprezentovať súčasnú alternatívnu slovenskú hudobnú scénu zahraničnému publiku,“ podčiarkol Čermák na margo filmu, ktorý mal premiéru na holandskom festivale Eurosonic.

Osloviť má zahraničného diváka a predstaviť hudobný priemysel na Slovensku, preto je nakrútený v angličtine. „Chceme pomôcť slovenskému ‚ostrovu hudby‘ získať viac fanúšikov za hranicami našej malej krajiny. Chceme ukázať, kde vzniká slovenská hudba, predstaviť festivaly, klubovú scénu, vydavateľstvá aj hudobníkov,“ poznamenala Slováková k dokumentu, ktorý nakrúcali od leta 2017 a odpracovali na ňom viac ako 1200 hodín.

Aktuálne je dostupný zadarmo na Youtube. V priebehu roka bude premietaný v rámci rôznych tematických podujatí, na letných festivaloch. „A bude súčasťou balíka slovenských delegátov a hudobných profesionálov, ktorí sa zúčastňujú na zahraničných showcase festivaloch a konferenciách,“ uzavrel Čermák.

TV Pravda: Aké bolo nakrúcanie nového slovenského filmu Trhlina (vysielané 24.1.2019).

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#dokument #Ostrov hudby #Eurosonic #Martina Slováková
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku