Zomrel bubeník Ginger Baker

06.10.2019 15:25
ginger baker bubeník skupina Cream
Peter Edward "Ginger" Baker založil skupinu Cream s Ericom Claptonom v roku 1966. Snímka je z roku 2008. Autor: ,

Vo veku 80 rokov zomrel v nedeľu ráno spoluzakladateľ britskej skupiny Cream Peter Edward "Ginger" Baker, ktorý sa stal prvým hviezdnym rockovým bubeníkom. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

Bakerovo úmrtie potvrdila na Twitteri jeho rodina s tým, že už dlhšie trpel závažnými zdravotnými problémami. Už 26. septembra oznámila, že bol prevezený do nemocnice.

Baker sa preslávil v rokoch 1966–68 ako člen skupín Graham Bond Organization (GBO) a Cream. Neskôr sa spojil so spoluhráčom z Creamu Ericom Claptonom, ako aj s Ricom Grechom a Stevem Winwoodom a v roku 1969 založil kapelu Blind Faith. Začiatkom 70. rokov koncertoval s vlastnou skupinou Ginger Baker's Air Force.

Baker založil Cream s Ericom Claptonom v roku 1966 a napriek tomu, že medzi oboma fenomenálnymi hudobníkmi vládli časté nezhody, skupina dosiahla celosvetový úspech. Baker bol známy dlhými sólami na bicie, z ktorých najznámejšie v dĺžke 13 minút je v skladbe Toad od Creamu. Spory vyúsťujúce až do fyzických útokov mal kvôli svojej výbušnej povahe v Creame aj s basovým gitaristom Jackom Bruceom, ktorý zomrel v roku 2014. Tie neustali ani v roku 2005, keď Cream vystúpil v pôvodnom obsadení po 37 rokoch v Londýne a New Yorku.

Cream priniesli zmenu v ponímaní rockovej hudby a neskôr ovplyvnili skupiny ako Led Zeppelin, Deep Purple či Black Sabbath. Medzi najväčšie hity kapely patria skladby Sunshine Of Your Love, White Room a Crossroads.

Od roku 1986 vydal Baker niekoľko albumov v štýloch od etna po jazz-fusion. Skupiny, v ktorých vystupoval, často niesli v názve jeho meno ako Ginger Baker's Air Force, Baker Gurvitz Army (1974–1976), Ginger Baker's Energy (1976) a Ginger Baker Trio. Bol niekoľkokrát členom rôznych skupín ako Hawkwind (1980), Atomic Rooster (1980), Public Image Ltd (1986) a Masters of Reality (1990). V roku 1994 Baker vstúpil do BBM (Bruce-Baker-Moore), krátkodobého projektu, ktorého členmi boli Jack Bruce a gitarista Gary Moore.

Baker sa oženil štyrikrát a mal tri deti. Vo februári 2013 Baker uviedol, že v dôsledku intenzívneho fajčenia trpel chronickou obštrukčnou chorobou pľúc a chronickou bolesťou chrbta spôsobenou degeneratívnou osteoartrózou.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#úmrtie #hudba #bubeník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku