BHS: Malí géniovia milujú hudbu a matematiku

, 12.10.2019 14:00
teo gertler  ryan martin brandshow
Teo Gertler a Ryan Martin Brandshow patria medzi mladých hudobných géniov. Autor:

Teo Gertler je miláčikom Európy. Svojím talentom si dokáže podmaniť publikum všade, kde sa objaví. Talentom obdarili sudičky aj Ryana Martina Bradshawa, po mame slovenského pôvodu.

Mal len desať, keď Teo Gertler v jednej z najnáročnejších medzinárodných súťaží mladých huslistov v Lubline položil pred rokom na lopatky aj starších konkurentov a odniesol si z Poľska domov Grand Prix. Malý husľový virtuóz, ktorý sa môže pochváliť prívlastkom geniálny, sa počas vystúpenia v newyorskom Lincolnovom centre stretol s Plácidom Domingom. Ba zahral si aj sólo s Moskovskou filharmóniou. Školák, ktorý okrem huslí miluje aj matematiku, dobre vie, že ak chce byť najlepší, musí veľa a poctivo cvičiť. A toho sa drží.

Talentom obdarili sudičky aj Ryana Martina Bradshawa (po mame slovenského pôvodu), ktorého tiež fascinujú čísla. Prinajmenšom tak ako klavír. Ešte nepoznal noty a už dokázal odohrať skladby, ktoré iba počul. Jeho métou je stať sa klavírnym virtuózom, ale pohráva sa aj s predstavami o komponovaní a improvizácii. Aj keď dvanásťročný školák miluje šport, musí si prsty opatrovať ako oko v hlave. Ako mimoriadne nadané dieťa už tretí rok študuje vo Viedni na Univerzite hudby a výtvarných umení. Na konte má len doteraz štrnásť cien z medzinárodných klavírnych súťaží, aj keď nie vždy tú prvú. Na detskej Chopinovej súťaži Szafarnii však tento rok zvíťazil.

Obaja mladí virtuózi predstavia svoje majstrovstvo v jediný večer v Malej sále Slovenskej filharmónie – v nedeľu 13. októbra o 16. hodine. Ich vystúpenia sľubujú zážitok, na ktorý sa nezabúda.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku