Zomrel Robert Freeman, autor fotografií na obaly albumov skupiny Beatles

10.11.2019 12:12
album help
Album Help Autor:

Zomrel britský fotograf Robert Freeman, ktorý svojimi snímkami pomohol určiť imidž legendárnej rockovej skupiny Beatles a vytvoril obaly jej niekoľkých najlepších albumov. Zomrel vo veku 82 rokov.

Freemanovo úmrtie bolo oznámené na oficiálnej webovej stránke skupiny Beatles, ale vyhlásenie neobsahovalo príčinu smrti. Informáciu priniesla tlačová agentúra AP.

Freeman sa narodil v roku 1936 a kariéru začal ako fotoreportér pracujúci pre londýnske noviny Sunday Times, pre ktoré urobil fotoportréty popredných džezových hudobníkov. Potom pracoval pre Beatles. Urobil snímku čiernobieleho obalu albumu „With The Beatles“ z roku 1963, kde sú tváre štyroch členov kapely čiastočne v tieni. Išlo o snímku, ktorá definovala imidž skupiny a použili ju aj na album v USA „Meet The Beatles!“ z roku 1964.

Paul McCartney si na internete uctil Freemana odkazom: „Ľudia si často myslia, že fotografia na obale ‚Meet The Beatles‘, kde máme tváre aj čelá napoly v tieni, bola starostlivo naaranžovanou štúdiovou snímkou. V skutočnosti ju Robert urobil v rýchlosti na chodbe hotela, kde sme boli ubytovaní, a prirodzené svetlo prichádzalo z okien na konci chodby.“

McCartney uviedol, že Freeman „bol počas rokov existencie Beatles jedným z našich obľúbených fotografov, ktorý vymyslel niekoľko z našich najkultovejších obalov albumov“. Označil ho za „pravého, originálneho mysliteľa s predstavivosťou“.

Freeman potom urobil aj snímky na obaly albumov „Beatles For Sale“ a „Help!“, kde majú členovia kapely ruky v polohe signalizujúcej slovo, ako aj „Rubber Soul“. Na tomto albume z roku 1965 Freeman jemne pretiahol tváre členov Beatles, čím jemne naznačil, že prídu psychedelické experimenty.

Ďalší člen slávnych Beatles Ringo Starr na Twitteri napísal: „Boh žehnaj Robertovi Freemanovi, pokoj a lásku celej jeho rodine.“

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#The Beatles
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku