Málikovú hrajú v prestížnych rádiách

, 15.12.2019 16:00
Kakarina Malikova  foto Barbora Dolinajova 03
Katarína Máliková Autor:

Nestáva sa často, aby slovenská hudba, navyše so slovenským textom, znela z éteru verejnoprávneho anglického či amerického rádia.

Speváčke a skladateľke Kataríne Málikovej sa to podarilo rovno v jednom týždni, keď svojou tvorbou zaujala najprv dramaturga rešpektovanej stanice KEXP zo Seattlu a dnes zažije britskú premiéru na BBC Radio 6 Music. Skadby, ktorým sa dostalo cenného medzinárodného uznania, pochádzajú z nedávno vydaného albumu Postalgia. Nahrávka vyšla na domácej nezávislej značke Slnko Records.

„Na svojom druhom albume sa Máliková vydáva na cestu za hranice tradičnej ľudovej hudby, ponára sa do temných zákutí ženskej duše a skúma efemérnosť romantických vzťahov, minulosť a nuansy detských spomienok,” píše sa na webe KEXP v suvislosti s pesničkou Vodník. Jeho dramaturg Kevin Cole pieseň zaradil do pravidelného podcastu “Skladba dňa”, ktorý s priemerným počtom 600 000 stiahnutí patrí medzi najpopulárnejšie relácie americkej stanice.

Kultové rádio z mesta Seattle, známe živými nahrávkami kapiel ako Arctic Monkeys, Florence and the Machine či The XX, ďalej o Málikovej rozpráva ako klaviristke s klasickým hudobným vzdelaním, ktorá experimentuje s elektronikou. Chváli tiež dynamiku a rozsah jej hlasu.

Okrem KEXP Katarína Máliková (už po druhýkrát) zaujala aj renomovanú anglickú novinárku, dídžejku a moderátorku britského verejnoprávneho rádia BBC Radio 6 Music, Mary Anne Hobbs.

Už pred tromi rokmi Mary Anne Hobbs hrala pesničku Pustvopol z rovnomenného debutu slovenskej skladateľky. Tento piatok mienkotvorná moderátorka do svojho playlistu zaradí skladbu Ústa, ktorá odznie v rámci rannej relácie od 10:30. Hobbs Málikovú požiadala aj o anglický preklad textu a okrem pesničky odznie tiež krátky rozhovor so speváčkou.

Katarína Máliková (1990) pochádza z Polomky na Horehroní. Mladá a ambiciózna skladateľka rozvírila domáce aj zahraničné vody už svojím debutom Pustvopol (2016), na ktorom originálnym spôsobom spojila moderné aranžmány slovenských ľudových piesní s vlastnou tvorbou.

Album si vtedy všimli aj v rebríčku World Music Charts Europe, kde vo výročnom hodnotení obsadil 23. miesto z takmer ôsmich stoviek nahrávok. Na aktuálnom albume Postalgia autorka prekračuje hranice žánru world music a posúva sa do nových, pre ňu neprebádaných zdrojov zvuku a práce s vlastným hlasom. Naživo sa najbližšie predstaví v Prešove, Martine a Prahe.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Katarína Máliková
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku