Slovenské tance vychádzajú na CD vďaka Petrovi Breinerovi

18.12.2019 13:00
Peter-Breiner-4r
Nápad nahrať Slovenské tance sa u Breinera zrodil už pred pätnástimi rokmi. Autor:

Slovenská filharmónia nahrala a v predvianočnom období Slovenské tance Petra Breinera.

Breiner dostal pred 15 rokmi objednávku aranžovať Brahmsove Uhorské tance pre Londýnsky symfonický orchester.

„Bola to zaujímavá práca, lebo som vlastne pokračoval v tom, čo začali Brahms a Dvořák v inštrumentácii klavírnej skladby pre orchester,“ prezradil a dodáva, že tento projekt mal aj iné, takmer rodinné súvislosti.

„Antonín Dvořák, ktorý je mojím skladateľským pradedkom, inštrumentoval Uhorské tance ako prvý, a ja, jeho prapravnuk, ako zatiaľ posledný. Dokončil som všetky, ktoré Brahms s Dvořákom nestihli.“

Počas práce Breinerovi napadlo, že takmer všetky okolité, dokonca i nesusediace národy v Európe i mimo nej už majú, podobne ako Maďari od Brahmsa, nejakú podobnú klasickú orchestrálnu kolekciu, založenú na folklórnom materiáli.

„Česi majú Slovanské tance od Dvořáka, Nemci Nemecké od Mozarta, Španieli Španielske tance od Granadosa (aj im som ich inštrumentoval), Kubánci od Coplanda, Rumuni od Bartóka, Francúzi od Hindemitha, Angličania, Íri a Škóti od Arnolda, Bavori od Elgara, Afričania a Indovia od Villu-Lobosa, mohli by sme pokračovať veľmi dlho. Tak som si povedal, že slovenskú kolekciu urobím ja,“ vysvetlil genézu Slovenských tancov dirigent, klavirista, skladateľ, aranžér a publicista.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#piesne #Peter Breiner #filharmónia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku