PJ Harvey nechá nazrieť do svojho tvorivého sveta

Anglická hudobníčka, speváčka a skladateľka PJ Harvey s filmárom a fotografom Seamusom Murphym spolupracujú už takmer desať rokov. Po ich spoločných cestách v Kosove, Afganistane a Washingtone vznikol dokumentárny projekt PJ Harvey: A Dog Called Money (2019).

13.01.2020 15:00
PJ Harvey má nový filmový projekt Foto:
Anglická hudobníčka, speváčka a skladateľka PJ Harvey s filmárom a fotografom Seamusom Murphym vytvorila dokumentárny projekt z ciest v Kosove, Afganistane a Washingtone s názvom PJ Harvey: A Dog Called Money (2019).
debata

Ide o filmovú esej, ktorá približuje najkreatívnejšie okamihy ikonickej umelkyne. Film bude uvedený v slovenskej premiére 14. januára o 20.30 hod. v Kine Lumière, pre veľký záujem sa v rovnakom čase premietne aj 31. januára. Sú to jediné dve projekcie filmu na Slovensku.

„PJ Harvey sprevádzala režiséra Seamusa Murphyho na reportážnych cestách do Kosova, Afganistanu a Washingtonu v rokoch 2011 až 2014. On nakrúcal a fotografoval, ona zaznamenávala slová. Po návrate domov sa tieto slová menili na básne, piesne až napokon vznikol jej album The Hope Six Demolition Project,“ približuje pozadie vzniku filmu Miro UIman, dramaturg cyklu Music & Film.

Anglická hudobníčka, speváčka a skladateľka PJ... Foto: © AUTLOOK Filmsales
PJ Harvey 2 Anglická hudobníčka, speváčka a skladateľka PJ Harvey s filmárom a fotografom Seamusom Murphym vytvorila dokumentárny projekt z ciest v Kosove, Afganistane a Washingtone s názvom PJ Harvey: A Dog Called Money (2019).

Film PJ Harvey: A Dog Called Money je dokumentom o kreatívnom procese spoločného projektu PJ Harvey a Seamusa Murphyho v Kosove, Afganistane a Washingtone, zároveň dokumentuje nahrávanie hudobného albumu inšpirovaného ich putovaním. Ulman hovorí, že „keď si deviatu štúdiovú platňu PJ Harvey The Hope Six Demolition Project pustíte doma po projekcii filmu PJ Harvey: A Dog Called Money, budete ju už vnímať inak ako predtým.“

PJ Harvey začala spolupracovať so Seamusom Murphym už v roku 2011, keď navštívila jeho výstavu fotografií z Afganistanu a Murphy pre jej ôsmy štúdiový album Let England Shake režíroval dvanásť krátkych videoklipov. Neskôr po ich spoločných cestách v Kosove, Afganistane a Washingtone vznikol nielen album The Hope Six Demolition Project, ale aj prvá básnická zbierka PJ Harvey doplnená Murphyho fotografiami s názvom The Hollow of the Hand (2015).

Murphyho dokument PJ Harvey: A Dog Called Money je tretím výstupom tejto umeleckej spolupráce, svetovú premiéru mal na vlaňajšom MFF v Berlíne. Podľa slov filmového a hudobného publicistu Pavla Klusáka, ktorý ho uvádzal na MFF Karlove Vary „vo filme sledujeme ako kreatívna, sústredená a vtipná umelkyňa pretvára videné, počuté a prežité do piesní na nový album. Tak ako ona mohla zblízka pozorovať život v miestach kríz, režisér Murphy teraz zblízka pozoruje ju – a zo situácií tká svoj film.“

Seamus Murphy je oceňovaný írsky fotograf a filmár, fotografie vystavoval po celom svete. Je sedemnásobným držiteľom ceny World Press Photo a spolupracuje s prestížnymi svetovými periodikami. Jeho film Darkness Visible (2011) z fotografického pôsobenia v Afganistane bol nominovaný na cenu Emmy.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #PJ Harvey #The Hope Six Demolition Project #Seamus Murphy