Svet opery opustila Mirella Freni

Vo veku 84 rokov zomrela v nedeľu v Modene talianska operná diva Mirella Freniová. Podľa agentúry DPA o tom na sociálnej sieti Facebook informoval Gian Carlo Muzzarelli, starosta jej rodného mesta Modena v Taliansku.

10.02.2020 15:00
Mirella Freni Foto:
Talianska sopranistka Mirella Freni zomrela vo veku 84 rokov v rodnej Modene, ktorá bola aj rodiskom tenora Luciana Pavarottiho.
debata

„Modena a svet prišli o Mirellu Freni. Nádherný hlas Modeny, žena, umelkyňa a priateľka nás opustila,“ napísal Muzzarelli. Freni zomrela v nedeľu 9. februára po dlhej chorobe a len pár týždňov pred tým, ako by 27. februára oslávila svoje 85. narodeniny.
Svetoznáma sopranistka ukončila svoju 50 rokov trvajúcu spevácku kariéru v roku 2005. Počas nej spolupracovala s najznámejšími opernými domami, napríklad milánskou La Scalou, newyorskou Metropolitnou operou či Covent Garden v Londýne. Jednou z jej najslávnejších rolí bola Mimi v opere Bohéma od Giacoma Pucciniho.

zväčšiť Plácido Domingo a Mirella Freni na koncerte v... Foto: SITA, Shizuo Kambayashi
Mirella Freni a Plácido Domingo Plácido Domingo a Mirella Freni na koncerte v Tokyu v roku 2004.

Jej kolegom na scéne býval často aj taliansky tenorista Luciano Pavarotti, s ktorým sa poznali od detstva, keďže ich matky pracovali v rovnakej tabakovej fabrike.
Za svoje zásluhy pre oblasť kultúry sa stala nositeľkou viacerých významných vyznamenaní: vo Francúzsku jej napríklad udelili Rad umení a literatúry a v rodnom Taliansku ju za zásluhy o národ v oblasti literatúry a umenia vyznamenali Radom za zásluhy, najvyšším štátnym vyznamenaním.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Plácido Domingo #La Scala #Mirella Freni #Luciano Pavarotti #Modena