Kino Lumière uvedie dokument o komplikovanom svete charizmatického speváka Michaela Hutchencea

11.02.2020 11:00
Michael Hutchense
Michael Hutchence (1960 - 1997) Autor:

V utorok 11. februára o 20.30 hod. sa v bratislavskom Kine Lumière uskutoční projekcia dokumentu Mystify Michael Hutchence (2019) režiséra Richarda Lowensteina.

Film predstavuje charizmatického speváka austrálskej kapely INXS Michaela Hutchencea prostredníctvom archívnych záberov i aktuálnych rozhovorov. Film bude uvedený v slovenskej premiére, už niekoľko dní je vypredaný, a preto sa dramaturgovia Kina Lumière rozhodli pridať druhú projekciu v piatok 21. februára o 20.30 hod. Ide o jediné dve premietania filmu na Slovensku.

Režisér Richard Lowenstein bol dlhoročným priateľom a spolupracovníkom austrálskej kapely INXS, film o Michaelovi Hutchenceovi (1960 – 1997) nakrútil dvanásť rokov po jeho smrti. „Michael Hutchence bol austrálskou i medzinárodnou rockovou hviezdou. Vďaka našej dlhoročnej spolupráci sme sa stali blízkymi priateľmi a strávili sme spolu veľa nielen pracovného, ale i voľného času,“ hovorí Lowenstein. „Jeho posledné dni boli plné nehanebných bulvárnych klebiet, poloprávd a nepravdivých správ. Ako plynuli roky, výmysly a bulvárne klebety sa rozrastali okolo skutočného príbehu, až napokon to, čo zostalo, bolo sotva rozpoznateľné. Boli tu tlačové správy plné výmyslov, dokumentárne filmy v bulvárnom štýle, reality šou, pokusy o celovečerné hrané i televízne filmy, ale nikde som tam nevidel muža a umelca, ktorého som poznal už viac ako desať rokov,“ vysvetľuje Lowenstein svoje pohnútky porozprávať skutočný Hutchcenceov príbeh.

Film divákov zavedie do komplikovaného vnútorného sveta speváka. Popisuje jeho cestu od rozpadnutej rodiny cez rockové úspechy na prelome 80. a 90. rokov minulého storočia až po neúprosné depresie a samovraždu vo veku 37 rokov. „Režisér vo filme výborne spája Hutchenceove domáce video a rodinné archívy, správy z médií, záznamy z koncertov s výpoveďami jeho kolegov, priateľov i životných partneriek, ktorým jediným spevák odhalil svoje pravé ja,“ hovorí Miro Ulman, dramaturg cyklu Music & Film. Podľa Lowensteinových slov „rozprávanie filmu a vlastne celý Michaelov životný príbeh plynie po oblúku klasickej gréckej tragédie, doplnenej vlastným divokým ‚deus ex machina‘, spolu s jedinečnými piesňami.“

Autorom sprievodnej hudby k filmu je austrálsky hudobník Warren Ellis, ktorý pôsobí aj ako člen kapely Nick Cave and the Bad Seeds. Vo filme odznie dvadsať piesní alebo ukážok z nich, sú medzi nimi skladby od kapely INXS, ďalej sólové nahrávky Michaela Hutchencea, piesne z jeho projektu s Ollim Olsenom nazvanom Max Q a nachádza sa v ňom i duet Kylie Minogue a Nicka Cavea Where the Wild Roses Grow. „Skupina INXS do poslednej chvíle nechcela poskytnúť práva na piesne,“ hovorí o pozadí vzniku filmu Lowenstein. „Celý film sme nakrúcali bez hudby a až potom, keď sme ukázali skupine a Michaelovej dcére Tiger, čo sme nakrútili, tak súhlasili s tým, aby sme doplnili hudbu.“

U našich západných susedov bol film uvedený počas jeho festivalovej púte na minuloročnom MFF Karlove Vary za osobnej účasti režiséra. Na Ulmanovu otázku, kedy sa rozhodol film nakrútiť a čo bolo jeho štartérom, Lowenstein odpovedal: „Pôvodne som zamýšľal nakrútiť celovečerný hraný film. Mal som pripravený scenár a začal som robiť rozhovory s rôznymi ľuďmi, aby som si urobil rešerše. Ale postupom času som o to prestal mať záujem. A jedným z hlavných dôvodov bol kasting. Pretože si myslím, že nikto by nedokázal zahrať niekoho takého, ako je Michael Hutchence, ktorý dával tak veľa najavo svojou tvárou. Potom som prestal uvažovať o hranom filme a začal som pripravovať dokument.“

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Michael Hutchence #INXS
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku