Richenel nechcel byť tvárou holandského popu

, 18.03.2020 14:00
richenel autor foto discogs
Richenel zomrel vo veku 63 rokov. Autor:

Spomínate si na refrén disko hitu Dance around the World, v ktorom v Amsterdame usadený Richenel vyzýva tancovať všetky dievčatá a chlapcov po celom svete? Richenel v pondelok vo veku 63 rokov zomrel. Dance Around the World nie je ani zďaleka vrcholom jeho tvorby.

Jedným z jeho najvydarenejších albumov je debut La Diferencia. Vyznáva sa tu prevažne z emocionálnych zlomenín, tanečné rytmy sú zaprášené na páske kazety s esenciálnymi bítmi, ktoré dosiahol s drum mašinami TR-808 a 909. Po prvý raz vyšiel album v roku 1982 na kazete v jedinom a dnes už kultovom „kazetovom“ holandskom vydavateľstve Fetisj. Richenel už vtedy vedel, že chce byť čo najpopulárnejší. Našťastie však ešte skôr, ako sa tak trochu proti svojej vôli infikoval do televíznych šou a mainstreamových rebríčkov, zúročil v debute podhubie mestského undergroundu či performatívneho umenia, z ktorého vzišiel. No kvality La Diferencie už v ďalšej tvorbe nedosiahol.

La Diferencia je ovplyvnená poriadnym hudobným gulášom, Richenel v 80. rokoch vstrebával hudby ako Colourbox, Grace Jones, Heaven 17, Fad Gadget, Talking Heads či Simple Minds a na albume sa v symbióze pomiešali vplyvy postpunku, funku aj soulu. "Udalosti sa rýchlo rozbehli, keď som vydal debut a pár samostatných nahrávok. Objavili ma dvaja producenti a zvyšok je už história. Vyrobili pre mňa hity a Epic/CBS (vydavateľstvo pozn. red.) so mnou podpísalo zmluvu. Nevedel som, aké to môže mať reálne následky a keď som si ich uvedomil, bolo neskoro. Musel som byť komerčný a spievať hity, čo som nenávidel. Ale podpísal som zmluvu a nemohol som s tým nič robiť,“ vyznal sa Richenel v rozhovore pre portál banbantonton.

Hudobní fajnšmekri mu to nemôžu mať za zlé, na rádiové odrhovačky z albumov A Year Has Many Days (1987) či Oasis (2010) radšej potichu zabudnú. La Diferencia je totiž album, ktorý hovorí sám za seba, bez ohľadu na kontext, v akom sa Richenel neskôr ocitol. Tak "Keep My Enemy Burning“, nech jeho neprajníci „zhoria“, ako spieva Richenel v skladbe Autumn.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Richenel #pop #hudba
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku