Pre koronavírus zrušili aj Eurovíziu

Organizátori pesničkovej súťaže Eurovízia (Eurovision Song Contest) zrušili v súvislosti s pandémiou koronavírusu jej aktuálny ročník, ktorého dejiskom malo byť holandské prístavné mesto Rotterdam. S odvolaním sa na vyhlásenie Európskej vysielacej únie (EBU) o tom v stredu informovali agentúry AFP a DPA.

19.03.2020 06:00
Israel Eurovision Song Contest Foto: ,
Na Eurovízii 2019 so skladbou Arcade triumfoval Duncan Laurence.

„S hlbokou ľútosťou oznamujeme, že musíme zrušiť súťaž Eurovízia 2020 v Rotterdame,“ uviedla EBU. Organizátori spresnili, že hľadali iné možnosti, aby sa súťaž mohla konať, ale napokon sa ju rozhodli zrušiť z dôvodu „neistoty vyvolanej šírením COVID-19 v celej Európe, ako aj obmedzeniami zavedenými vládami zúčastnených vysielateľov a holandskými úradmi“.

„Sme veľmi hrdí na súťaž Eurovízia, ktorá už 64 rokov spája ľudí po celej Európe. A sme hlboko sklamaní touto situáciu,“ uviedli organizátori. EBU momentálne rokuje so svojimi holandskými hostiteľmi, aby sa toto podujatie v Rotterdame usporiadalo na budúci rok.

Tohtoročný 65. ročník Eurovízie sa mal konať v rotterdamskej Ahoy aréne 12. – 16. mája.

Pesničková súťaž Eurovízia sa konala nepretržite od roku 1956 a je jedným z najdlhšie vysielaných televíznych programov na svete. Pôvodným zámerom jej vzniku bolo prispieť k upevneniu vzťahov medzi jednotlivými krajinami Európy po druhej svetovej vojne.

Z bilancie agentúry AFP vyplýva, že počet obetí nového koronavírusu SARS-CoV-2 je v Európe už vyšší ako v Ázii, odkiaľ sa rozšíril do celého sveta. Európa v stredu na poludnie zaznamenala najmenej 3421 úmrtí spojených s novým koronavírusom, kým v Ázii ich je 3384.

V Holandsku doposiaľ potvrdili 2051 prípadov nákazy, pričom 58 ľudí chorobe COVID-19 podľahlo.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus #Eurovízia