Klavírny vrtuóz Ivo Kahánek zahrá na pomoc seniorom

, 22.03.2020 08:00
Ivo Kahanek
Český kalvírny virtuóz Ivo Kahánek zahrá online na pomoc seniorom. Autor:

Popredný český klavírista Ivo Kahánek zahá prostredníctvom internetu výber skladieb, ktoré patia k tomu najlepšiemu z českej i svetovej klavírnej literatúry. V nedeľu 22. marca od 18. hodiny zahrá online koncert, ktorého výťažok pôjde v prospech organizácie ŽIVOT 90. Online platformou bude Mall.tv.

„Hudba má tú moc, že lieči, rozjasňuje myseľ a dokáže dobre naladiť. Rovnako ako potrebujeme teraz dostatok vitamínov a spánku, treba sýtiť i dušu,“ hovorí Ivo Kahánek. „Do programu koncertu som sa rozhodol zaradiť skladby tohtoročného ‚oslávenca‘ Ludwiga van Beethovena, Antonína Dvořáka a Fryderyka Chopina, ktoré podľa môjho úsudku túto schopnosť majú," dodáva.. Online prenos sa uskutoční v secesnej koncertnej sieni Základnej umeleckej školy Frýdek-Místek, kde sám Ivo Kahánek absolvoval svoje prvé hodiny klavíra, s absoúutnym minimom zúčastnených lidí a pri dodržaní najprísnejších hygienických opatrení.

Link ku sledovaniu koncertu nájdete tu: https://www.mall.tv/ziveText linky

Dve časti z Dvořákovho cyklu Slovanské tance predvedie Ivo Kahánek spoločne so svojou priateľkou, mladou nádejnou klavíristkou Jarmilou Holcovou, ktorá je v súčasnosti študentkou AMU v Prahe a Birmingham City University vo Veľkej Británii.

Tento koncert prináša časopis Reflex v spolupráci s Mall.TV v rámci projektu #kulturažije ako unikátnu online akciu. Spoločne s Ivom Kahánkom tak reagujíú na aktuálu situáciu, keď sa živá kultura dočasne presúva do online světa. Cez platformu Donio môže navyše každý prispieť ľubovoľnou čiastkou na podporu českej organizácie ŽIVOT 90, ktorá sa venuje ľuďom koronavírusovou pandémiou najviac ohrozeným, teda seniorom: https://www.donio.cz/IvoKahanek

Program koncertu:

Ludwig van Beethoven: Sonáta c moll op. 13 „Patetická“ Antonín Dvořák: Slovanské tance e moll op. 72 a c moll op. 46 Fryderyk Chopin: Scherzo b moll op. 31

Ivo Kahánek býva pre svoj citlivý, elegantný a spevný prejav označovaný za českého Chopina a mnohými tiež za najlepšího českého klavíristu súčasnosti. Je absolútnym víťazom súťaže Pražské jaro 2004, za sebou má mnoho úspešných vystúpení: s BBC Symphony Orchestra na BBC Proms, v londýnskrj Wigmore Hall s Pavel Haas Quartet alebo s Berlínskou filharmóniou pod vedením Sira Simona Rattla. V spetembri 2015 bol hlavným protagonistom a kurátorom komornej rady festivalu Dvořákova Praha. V rocku 2019 absolvoval koncertné cesty do Nemecka, Portugalska, Mexika, Švajčiarska, Poľska a ďalších krajín. V Českej republike vystupuje pravidelne napr. na mezinárodýích festivaloch Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Dvořákova Praha a dalších. V roku 2019 sa predstavil v niekoľkých koncertech Českej filharmónie pod vedením nového šéfdirigenta Semjona Byčkova.

Najpredávanější svetový časopis so zameraním na klasickú hudbu BBC Music Magazine ocenilo nahrávku klavírnych koncertov Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů v interpretácii Iva Kahánka a Bamberských symfonikov s ich šéfdirigentom Jakuom Hrůšm hodntením „Nahrávka mesoaca“ (Recording of the Month). Teraz sa tento album uchádza v nejužšej nominácii o prestížnu výročnu cenu BBC Music Magazine v kategórii Concerto ako najlepšia nahrávka roku v celosvetovom meradle.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vážna hudba #koronavírus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku