Slovenská filharmónia koncertuje bez publika

Po pozitívnej odozve na sprístupňovanie archívnych koncertných záznamov sa Slovenská filharmónia (SF) rozhodla rozšíriť svoju prezentáciu v on-line priestore o nový cyklus živých koncertov pod názvom Koncerty bez publika.

21.04.2020 15:08
debata

Každý utorok o 19.00 h prináša poslucháčom hudobné umenie slovenských interpretov, ktorí sa predstavia v rámci sólových recitálov alebo vystúpení komorných duet z Koncertnej siene SF bez prítomnosti publika. TASR o tom informovala tlačová tajomníčka SF Martina Tolstova.

Po minulotýždňovom úvodnom koncerte v podobe klavírneho recitálu Jakuba Čižmaroviča sa v utorok poslucháčom predstaví najmenší a najväčší nástroj z rodiny sláčikových nástrojov husle a kontrabas v spolupráci s klavírom. V komorných dielach, skomponovaných v rôznych hudobných štýloch, môžu obdivovať širokú paletu rozmanitých hráčskych techník i výrazových polôh týchto nástrojov.

V rámci programu zaznejú napríklad diela ako Rachmaninovova Vokalíza s veľmi expresívnou melodikou, ale aj Spergerova Sonáta h mol. „Zaujímavým počinom je aj interpretácia jediných husľových sonát dvoch skladateľov takmer rovesníkov Leoša Janáčka a Clauda Debussyho, ktorých kompozičný jazyk je však diametrálne odlišný,“ uvádza SF na svojej webstránke.

Interpretmi koncertu sú slovenskí umelci mladšej generácie, ktorí získali ocenenia z viacerých súťaží a pravidelne koncertujú doma i v zahraničí. V prvej časti koncertu sa predstaví Sperger duo manželov Xénie (klavír) a Filipa (kontrabas) Jarovcov, ktorí spolu hrajú už od roku 2011. Druhá polovica bude patriť huslistovi Jurajovi Tomkovi a klaviristovi Marošovi Klátikovi.

debata chyba
Viac na túto tému: #Slovenská filharmónia #online kultúra