Pavol Hammel má Srdce bez anjela a novú kladbu zahrá v sobotu naživo!

Neúnavný spevák, gitarista a autor nezabudnuteľných piesní Pavol Hammel prichádza v týchto dňoch s novou autorskou skladbou Srdce bez anjela.

07.05.2020 13:30
Pavol Hammel Foto:
Pavol Hammel v bratislavskom ateliéri Babylon.
debata (1)

Po oslavách svojej 70-tky, ktoré sprevádzalo úspešné koncertné turné po Slovensku a Českej republike a vydanie výberového albumu s najlepšími pesničkami Pavla Hammela a skupiny Prúdy, prišiel konečne čas na nahrávanie nového albumu. Od vydania toho zatiaľ posledného uplynulo už takmer 5 rokov a Pavol Hammel sa znovu hlási o slovo s novými nápadmi.

Prvá skladba avizovaného albumu má názov Srdce bez anjela a pochádza zo zaručenej tvorivej dielne Pavol Hammel a Kamil Peteraj. Overená spolupráca je zárukou tej najlepšej hudobno-textovej symbioźy. „Skladal som hudbu na hotovú báseň, preto to išlo rýchlo. Nič sme nemuseli upravovať,“ hovorí o spolupráci s Peterajom Hammel. Vznikla krásna krehká akustická skladba, plná životnej múdrosti a nezameniteľného Hammelovho pesničkárstva.

Na prípravách nového albumu Pavol Hammel pracuje najmä so svojimi skalnými a osvedčenými spolupracovníkmi Jurajom Burianom a Petrom Preložníkom. Spolupráca je to však, vzhľadom na dobu, ktorú prežívame, netradičná. „Po rockovom albume Best of Prúdy sa vraciam k unplugged prevedeniu mojich nahrávok. Ale vzhľadom na disciplinované nestretávanie sa, nahrávanie prebieha na diaľku. Pozbieral som si niekoľko textov od dlhoročných priateľov, textárov Borisa Filana a Kamila Peteraja a vo výbere sú aj texty Vlada Slivku a Mariana Zimu. Píšem a rozposielam moje demo nahrávky muzikantom do nahrávacích štúdií. Tí sa potom snažia trafiť do mojich hudobných predstáv“ približuje Pavol Hammel.

Samotné nahrávanie sa realizuje vo viacerých štúdiách. Tri pesničky vznikali v štúdiu Ľuba Dolného, s ktorým Pavla Hammela spája spolupráca na legendárnych muzikáloch Cyrano z predmestia a Šľahačková princezná. Ďalšie vznikajú v nahrávacom štúdiu Petra Preložníka vo Viničnom.

Zaujímavá je aj spolupráca s pražskými hudobníkmi v štúdiu little m records, ktorí sa v minulosti podieľali na nahrávaní Hammelových albumov Nočná galéria i zatiaľ posledného albumu Z pekla šťastie. V novom domácom nahrávacom štúdiu Grif vzniká ďalšia z noviniek v spolupráci s dlhoročným priateľom a spoluhráčom Ferom Griglákom.

„Ako prvý singel sme vybrali pesničku Srdce bez anjela. Pravdepodobne aj album ponesie tento názov. V piesni cítiť vzácnu zhodu hudby, textu a interpretácií, ktoré sa podarilo dosiahnuť napriek netradičným podmienkam pri nahrávaní,“ hovorí Pavol Hammel. „Pieseň je trochu tklivá, ale sľubujem, že celý album nebude melanchólia a resumé z neho by malo byť, že Život je na to, aby sa žil“ – dodáva autor. Vizuál k singlu nakreslila grafička a ilustrátorka Yuko Shimizu z New Yorku.

zväčšiť Autorkou vizuálu k novej skladbe Pavla Hammela... Foto: Yuko Shimizu
P.Hammel - Srdce bez anjela kresba Yuko Shimizu Autorkou vizuálu k novej skladbe Pavla Hammela je umelkyňa Yuko Shimizu.

Skladba Srdce bez anjela po prvýkrát na verejnosti zaznie v sobotu 9. mája vrámci online koncertu z Edison Parku v Bratislave. Ten je súčasťou série koncertov kulturaonline.sk a prináša prostredníctvom livestreamu možnosť zúčastniť sa naživo koncertu z pohodlia svojho domova. Dostupná bude aj prostredníctvom streamovacích služieb.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #koncert #nový album #spevák #hudba #singel #Pavol Hammel