Skupina Para oživila starý song Doma dobre

, 16.05.2020 14:00

Slovenská skupina Para, ktorá oslavuje štvrťstoročnicu, zareagovala na aktuálnu situáciu oživením pesničky Doma dobre. Pieseň vznikla pred 13 rokmi, ako skoro všetky pesničky kapely, počas "jamovačky" na chalupe, za úplne iných okolností. V týchto dňoch sa dočkala druhého, aktuálneho videoklipu, do ktorého kapela zapojila aj fanúšikov z domu.

Okrem kapely spolu so spevákom Braňom Jobusom a fanúšikmi sa v klipe mihnú aj ich kamaráti ako Yxo z Hexu, Zuzka Vráblová či kúzelník Talostan. Chystajú tiež interaktívny koncert, na ktorom sa Para predstaví 25. mája v Piešťanoch medzi panelákmi.

„Keď sme zložili hudbu pesničky, oslovili sme bratov Jobusovcov, či by nám ju neotextovali. Branuško poslal text, prišiel do štúdia aj s “pánom Bratom”, ktorý nám nahral to charakteristické píšťalkové sólo a Branuško to spolu so mnou a Michalom Kaščákom naspieval“, zalovil v pamäti spevák kapely Tomáš „Lasky“ Šedivý. Aj keď pieseň vznikla za úplne iných okolností, v týchto dňoch sa dočkala v poradí už druhého videoklipu, ktorým kapela reaguje na súčasnú situáciu, ktorá kvôli pandémii koronavírusu zasiahla celý svet.

Posledné týždne sa našou realitou z veľkej časti stala tá virtuálna. Aj partička veselých chalanov zo skupiny Para sa po niekoľkých týždňoch sedenia doma, bez koncertovania a stretávania sa, skontaktovala cez monitory počítačov. „Celá kapela sme sa aspoň párkrát virtuálne stretli. Nielen preto, že nám bolo už smutno, ale potrebovali sme si dohodnúť ďalšie koncerty a turné súvisiace s oslavou našej 25-ky,“ priblížil Daniel Buzinkay, bubeník zoskupenia.

Počas jedného z rozhovorov Laskymu skrsol skvelý nápad. Navrhol som, že by sme do tvorby videa mohli skúsiť zapojiť našich fanúšikov, ktorí sú takisto ako my doma. Pri voľbe pesničky jednoznačne vyhrala skladba s príznačným názvom „Doma dobre“, ktorú sme vydali ešte v roku 2007,“ hovorí Lasky.

Prišli stovky videí

Prostredníctvom sociálnych sietí dala kapela echo fanúšikom, že môžu účinkovať v novom klipe. „Fanúšikovia, ktorí sa chceli zapojiť, museli splniť jedinú požiadavku, poslať krátke video, ako prežívajú a zvládajú karanténu oni,“ prezradil Lasky.

Počas desiatich dní skupina Para dostala stovky videí. „Individuálne sme sa venovali každému jednému e-mailu, či už len poďakovaním, alebo ďalšími produkčnými krokmi,“ vraví Danko Buzinkay, ktorý mal osobne na starosti celú komunikáciu s fanúšikmi, ktorí sa do výzvy zapojili.

Následne sa vyše 10GB materiálu odovzdalo Viktorovi Cickovi, kamarátovi kapely, ale aj skvelému kameramanovi, fotografovi a strihačovi, ktorý za ďalších desať dní vybral videá, ktoré sa ocitli vo finálnej verzii klipu.

Nový klip k oživenej skladbe Doma dobre tvorili...
Nový klip k oživenej skladbe Doma dobre tvorili aj fanúšikovia. Autor: archív kapely Para

Okrem fanúšikov v klipe účinkujú i známe tváre

Okrem kapely, spolu so spevákom Braňom Jobusom a fanúšikmi sa v klipe mihnú aj niektorí kamaráti a známi Parákov, ako napríklad Yxo z Hexu, Zuzka Vráblová, tatko Olivera Sadovského (perkusie PARA), kúzelník Talostan, a aj spolužiak Danka zo základnej školy, Martin Bugár, ktorého bubeník PARY nevidel asi 30 rokov. Najväčší priestor však kapela venovala práve fanúšikom. „Ohlasy od ľudí sú vynikajúce, video zdieľajú medzi sebou a „chvália“ sa (v dobrom slova zmysle!), že účinkujú v X-tej sekunde klipu. My z toho máme, samozrejme, veľkú radosť a prežívame to s nimi,“ teší sa Lasky.

Koncert medzi panelákmi aj nová skladba

Para má okrem nového klipu i niekoľko ďalších noviniek. 25. mája sa chalani predstavia v Piešťanoch medzi panelákmi. „Bude to interaktívny koncert, som zvedavý, ako nám to pôjde s publikom dívajúcim sa z balkónov. Pre nás to bude taktiež premiéra,“ prezradil Lasky.

Okrem prvého koncertu kapela po upokojení situácie plánuje dokončiť novú skladbu. „Aktuálne dávame dokopy pesničku, ktorú už síce máme nahranú, ale nie naspievanú. Pevne dúfame, že sa nám ju v blízkej budúcnosti podarí dokončiť a že k nej čoskoro pribudnú ďalšie,“ odokryl spevák najbližšie plány Pary.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Para #hudba
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku