Spomaľovánka? Tak sa hrá so slovami Martin Harich

Slovenský spevák Martin Harich prežil v marci dva týždne v karanténe. V izolácii v záhradnom domčeku svojich rodičov nahral nový album s názvom Tulák.

02.06.2020 19:00
SR Parasport24 Tour Cyklistika Charita Výročie BAX Foto:
Martin Harich spieva na novom albume Tulák po slovensky.

Tulák vyjde koncom júna na nemeckom labeli CAP-Sounds, je v rodnom jazyku a vychádza len tri mesiace po poslednom anglickom minialbume Blue.

Harich sa obdobie nekoncertovania rozhodol využiť podobne ako iní muzikanti na tvorbu nových piesní. „Každý deň nahrať jednu pesničku, to bol môj ‚antiprokrasti­načný‘ liek na zvládnutie karantény a tiež dôvod, prečo teraz vydávam nový album tak krátko po anglickom albume Blue,“ priblížil vznik albumu spevák.

Harich je autorom textu, hudby a produkcie celého albumu. Minulý týždeň vyšla prvá ochutnávka z plánovaného CD v podobe dvoch singlov – Púpava a Spomaľovánka. Prvú mal Harich vraj v zásuvke skutočne hlboko. „Niektoré verše som písal ešte počas Superstar v roku 2011. Pokiaľ existuje v mojej tvorbe skladba, na ktorú som musel ‚dozrieť‘, tak je to táto,“ priznal rodák z Liptovského Mikuláša.

Refrén piesne vznikol po zaujímavom rozhovore s riaditeľom tamojšej ZUŠ, ktorú Harich navštevoval. „Mal som 16 rokov a hovorili sme o tom, že hudba a akékoľvek umenie by malo poskytovať ľuďom nádej alebo východisko,“ vysvetlil.

Spomaľovánka vznikla pred piatimi rokmi v rovnakom období ako Harichov starší singel Kde bolo, tam bolo z albumu Pátram. „Možno mali ísť tieto dve skladby do sveta jedna po druhej, akurát sa tak nestalo,“ priznal spevák. Spomaľovánku ponúka fanúšikom v čase, „keď sa celý náš svet tak trošku spomalil“, nový album má uzatvárať. „Dobre sa pri nej zaspáva, takže na jej konci zostane vo vašich slúchadlách už len pokojné ticho. A tiež je to pieseň pre pár mojich kamarátov, ktorí sa stále za čímsi naháňajú a žijú z toho, že sa stále na niečo tešia – teda tak trochu i pre mňa,“ uzavrel.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #Superstar #Martin Harich #album