Zomrel bard dánskej popmusic Bent Fabric

30.07.2020 17:00
bent fabric2
Medzinárodný hit Alley Cat vyšiel v roku 1962 a Bent Fabric sa ňou zapísal do histórie popu. Autor:

Vo veku 95 rokov zomrel dánsky hudobný skladateľ a klavirista Bent Fabricius-Bjerre, medzinárodne známy pod menom Bent Fabric. Umelec podľahol rakovinovému ochoreniu.

Fabricius-Bjerre sa v Dánsku preslávil v roku 1961 inštrumen­tálnou skladbou Omkring et flygel (Okolo klavíra), ktorú napísal pre dánsku televíznu šou. O rok neskôr túto kompozíciu vydal aj v zahraničí ako Alley Cat. Skladba sa stala medzinárodným hitom a vyniesla mu cenu Grammy. Zo singla sa predalo vyše milióna kópií.

Fabricius-Bjerre je všeobecne považovaný za barda dánskej populárnej hudby. Skomponoval aj hudbu do vyše 70 filmov, televíznych programov a divadelných predstavení. V roku 1950 založil nahrávaciu spoločnosť, ktorá mala vo svojom portfóliu dánskych umelcov, neskôr sa stala spoločnosťou zameranou na produkciu filmov.

Fabricius-Bjerre získal počas kariéry množstvo ďalších ocenení vrátane ceny Harpa za celoživotný prínos, ktorú mu v roku 2017 udelila Spoločnosť severských skladateľov filmovej hudby.

Hudobník sa narodil 7. decembra 1924 v meste Frederiksberg. Na Kráľovskej dánskej hudobnej akadémii v Kodani vyštudoval hru na klavír a viedol jazzovú skupinu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#popmusic
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku