Spevák Neil Young žaluje prezidenta Trumpa za porušenie autorského práva

05.08.2020 10:10

Kanadsko-americký hudobník Neil Young zažaloval amerického prezidenta Donalda Trumpa za porušenie autorského práva. Spevák nesúhlasí s použitím svojich piesní počas prezidentových predvolebných kampaní.

Young Trumpa obvinil, že na svojich zhromaždeniach viackrát bez licencie alebo spevákovho súhlasu použil jeho známe hity Rockin' in the Free World a Devil's Sidewalk. Išlo najmä o prezidentove podujatia v rámci kampane za znovuzvolenie v meste Tulsa v štáte Oklahoma. „Zámerom tejto žaloby nie je zneuctiť práva a názory amerických občanov, ktorí môžu slobodne podporovať kandidáta podľa svojho výberu,“ píše sa v znení obžaloby, ktorá je zverejnená aj na hudobníkovej webovej stránke.

Neil Young - Rockin' In The Free World

„Napriek tomu však (spevák) nemôže v dobrom úmysle dopustiť, aby sa jeho hudba používala ako znelka rozdeľujúcej, neamerickej kampane nevedomosti a nenávisti,“ približuje dokument. Žaloba bola podaná v utorok 4.8.2020 na okresnom súde pre južnú časť New Yorku, povedal pre noviny The New York Times spevákov právnik Ivan Saperstein. Vedenie prezidentskej kampane bezprostredne po oslovení denníkom neposkytlo žiadne stanovisko.

Spevák žiada, aby vedenie Trumpovej kampane upustilo od hrania jeho pesničiek na akýchkoľvek politických verejných zhromaždeniach. Ak tak neurobia, Neil Young bude požadovať odškodnenie vo výške 750 až 150.000 dolárov (približne 643 až 127.000 eur) za každé porušenie autorského práva, ako aj zaplatenie advokátov a poplatkov spojených so súdnym konaním.

Pesnička Devil's Sidewalk, ktorú mal americký prezident Trump pužívať počas svojej kampane.

Young (74) je jedným z množstva hudobníkov, ktorí sa v minulosti sťažovali na to, že sa ich hudba spája s Trumpovými akciami. Patria medzi nich napríklad britská speváčka Adele či skupina R.E.M. a The Rolling Stones.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#žaloba #Neil Young
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku