Slovenská filharmónia predstaví nastupujúceho šéfdirigenta

23.09.2020 13:00
Pinchas Steinberg
Slovenská filharmónia pozýva na dva nové symfonické programy. Autor:

Slovenská filharmónia (SF) pozýva svojich priaznivcov na dva nové večerné symfonické programy a verejné generálky. Prvý z koncertov v bratislavskej Redute zaznie vo štvrtok 24. augusta v naštudovaní Daniela Raiskina, nastupujúceho šéfdirigenta SF.

Koncert otvorí Koncertná skladba v uhorskom štýle Jána Levoslava Bellu, ktorá vznikla v Sibini v roku 1893 a patrí k vrcholom skladateľovho orchestrálneho di­ela.

Slovenská filharmónia s Danielom Raiskinom nahrajú skladbu spolu s ďalšími dielami skladateľa počas novej koncertnej sezóny ako nové propagačné CD. Skladba patrí do edície diel Jána Levoslava Bellu, ktorého kompletné vydanie pripravuje v tomto období Hudobné centrum.

Ako sólista sa na štvrtkovom koncerte predstaví 1. klarinetista orchestra SF Jozef Eliáš. V interpretácii mladého talentovaného umelca zaznie Koncert pre klarinet č. 1 f mol op. 73 Carla Mariu von Webera, jedno z najčastejšie uvádzaných diel pre klarinet a orchester.

Je to prvý z dvoch koncertov pre tento nástroj, ktoré vznikli v krátkom časovom rozmedzí na objednávku kráľa Maximiliána II. Premiéra zaznela v Mníchove v roku 1811, o rok neskôr v Berlíne. V závere koncertu zaznie Symfónia č. 4 f mol Piotra Iľjiča Čajkovského v autentickom naštudovaní Daniela Raiskina, rodáka z Petrohradu.

Druhý symfonický koncert odohrá SF vo štvrtok 8. októbra. Predstaví sa pod taktovkou Olivera Dohnányiho. V programe figuruje predohra k opere Ruslan a Ľudmila Michaila Ivanoviča Glinku, Koncert pre klavír a orchester č. 2 c mol Sergeja Rachmaninova v interpretácii Miloša Biháryho a výber symfonických básní Bedřicha Smetanu z cyklu Má vlast.

Verejné generálky sa uskutočnia o 10. h, Štvrtkové symfonické koncerty so začiatkom o 19. h odvysiela SF v priamom prenose na stream.filhar­monia.sk a tiež na svojom profile na sociálnej sieti.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Slovenská filharmónia #Ján Levoslav Bella
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku