Janis Joplinová bola kráľovná hippies s jedinečným hlasom

04.10.2020 14:00

So svojím naliehavým chrapľavým hlasom, divokým prejavom, záplavou dlhých vlasov a rockerským štýlom života sa stala ikonou hnutia hippies. Speváčka Janis Joplinová si nevedela život užívat inak než naplno. To sa jej stalo osudným. Pred 50 rokmi, 4. októbra 1970, sa v púhych 27 rokoch počas nahrávania svojho posledného albumu Pearl predávkovala v hotelovej izbe heroínom.

Piece of my heart

Nielen jej predčasná smrť z nej ale spravila legendu. Speváčku, ktorá vydala počas krátkej kariéry štyri albumy, mnohí považujú za najvýraznějšiu belošskú bluesovú i rockovú speváčku. V roku 1995 bola uvedená do americkej rokenrolovej siene slávy a v roku 2005 ocenená zvláštnou cenou Grammy za celoživoté zásluhy. V roku 2013, viac než 43 rokov po svojej smrti, sa slávna speváčka dočkala hviezdy na chodníku slávy v Hollywoode.

O nesmrteľnosti jej piesní svedčí i rad platní s výbermi, ktoré vyšli po jej smrti. Početných reedícií sa dočkala jejídruhá a posledná sólová platňa Pearl, ktorá obsahuje i hity Cry Baby, Mercedes Benz či Me and Bobby McGee a ktorá prvýkrát vyšla až po jej smrti.

Janis Lyn Joplinová sa narodila 19. januára 1943 v mestečku Port Arthur v Texase. Už ako malá spievala v zbore a od puberty šokovala konzervatívne okolie extravagantným oblečením i správaním. Milovala černošské bluesové speváčky, ale tiež knižky Jacka Kerouaca a v Port Arthure bola jedným z prvných beatnikov. Po ukončení strednej školy v roku 1960 odišla z domova a spievala v malých texaských kluboch.

V roku 1963 odišla do San Franciska, bašty rodiacího sa hnutia hippies. Tam sa však okrem spevu stále viac venovala alkoholu a drogám, zktorých osidiel ae pokúsila vymaniť po dvoch rokoch návratom do Texasu, kde se dokonca zapísala na univerzitu na obor sociológia. V roku 1966 ale začala, opät v San Francisku, vystupovať s lokálnou kapelou Big Brother & The Holding Company.

Přriazeň poslucháčov i kritiky si Joplinová získala po vystúpení na festivale v Monterey v lete 1967 a v roku 1969 na známom festivale vo Woodstocku. Potom nahrala s kapelou Big Brother & the Holding Company rovnomennú platňu, ktorá ešte nebola príliš úspešná, ale obsahovala i slávnu skladbu Down on Me. Druhý album s tou istou kapelou, nazvaný Cheap Thrills, sa po vydaní v lete 1968 okamžite vyšvihol na prvé priečky hitparád.

Cry baby, cry

Napriek obrovskému úspechu albumu, ktorého sa len do konca roku 1968 predalo takmer milión kusov, v decembri toho istého roku Joplinová od kapely odišla a začala vystupovať so sprievodnou skupinou Kozmic Blues Band. Prvý sólovžý album vydala v roku 1969 (I Got Dem Ol' Kozmic Blues Again Mama!) a potom absolvovala turné po Amerike a Európe.

Svoju poslednú skupinu, Full Tilt Boogie Band, sformovala zpeváčka, ktorá často vystupovala s fľašou obľúbeného bourbonu Southern Comfort v ruke, v apríli 1970. S ňou sa tiež zúčastnila netradičného festivalu-party, nazvaného Festival Express, kde niekoľko rockových kapiel, vrátane napríklad Grateful Dead či Ten Years After, vyrazilo špeciálne vypraveným vlakom naprieč Kanadou z Toronta do Calgary s ďalšou koncertnou zastávkou vo Winnipegu.

Jej závislosť na heroíne sa ale podpisovala negatívne na jej súkromnom živote i na vystúpeniach. V septembri 1970 začala Joplinová nahrávať platňu Pearl a 4. októbra 1970 ju našli mřtvu v hotelovej izbe v Los Angeles po predávkovaní heroínom. Rovnako ako Jimi Hendrix, Jim Morrison, Kurt Cobain nebo Amy Winehouseová zomrela vo veku 27 rokov.

„Bola priekopníčkou, strhujícim zjavením. Nebola len skvelou speváčkou, bola prvou veľkou rockerkou. Jej zásluhou sa ženám naplno otvorili dvere do sveta hudby,“ vyhlásila o nej napríklad Roseanne Cashová, dcéra Johnniho Casha.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Janis Joplin
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku