Zažívame najťažšie obdobie, píšu premiérovi koncertní umelci

Domáca kultúrna obec prežíva v súvislosti s pandémiou najťažšie obdobie od vzniku samostatnej SR. V otvorenom liste premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽaNO) a členom vlády to konštatujú predstavitelia Spolku koncertných umelcov.

05.10.2020 18:30
filharmonia mala 27 SF James Judd Stephen Hough... Foto:
Umelci, ktorí hrajú vážnu hudbu, sa pre koronavírus ocitli vo veľmi ťažkej situácii.
debata (1)

„Koncertní umelci z oblasti vážnej hudby sú mesiace v situácii, keď nevedia, či a v akej forme budú môcť realizovať svoje koncerty a či budú mať nejaký príjem,“ zdôrazňujú signatári.

Umelci v liste zdôrazňujú, že pomoc, ktorú vláda vyčlenila pre všetkých občanov prostredníctvom ministerstva práce, sa k väčšine ich komunity nedostala.

„Má to jednoduchý dôvod. Žiť výlučne z koncertnej činnosti je na Slovensku takmer nemožné a veľká väčšina koncertných umelcov musí mať aj nejaký iný, stabilný príjem. Aj malý, čiastočný úväzok, teda umelcov z paušálnej pomoci diskvalifikoval,“ vysvetlili.

Koncertní umelci zároveň pripomínajú, že všetky civilizované európske krajiny našli v priebehu pandémie koronavírusu spôsob, ako kultúre efektívne pomôcť.

„Vyzývame preto vládu SR na bezodkladnú a plošnú pomoc všetkým dotknutým ľuďom v kultúre a kreatívnom priemysle. V opačnom prípade si už tak ťažko skúšaná komunita umelcov ponesie po odznení pandémie vážne trvalé následky,“ dodali umelci.

Viaceré kultúrne asociácie v pondelok avizovali, že 14. októbra plánujú zorganizovať demonštráciu, ktorej cieľom bude poukázať na aktuálne problémy kreatívneho priemyslu. Protest sa má uskutočniť na Námestí SNP v Bratislave, začiatok je plánovaný na 17. h.

Usporiadateľmi protestu sú Asociácia hudobných klubov Slovenska (AHKS), Združenie hudobných promotérov na Slovensku a Hudobná únia Slovenska.

„Pokúsime sa pokojnou a kultúrnou formou demonštrovať za svoje práva a za pozornosť zo strany kompetentných úradníkov nášho štátu,“ uviedli organizátori. Dodali, že z dôvodu pandémie bude podujatie zorganizované v čo najbezpečnejšom režime.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #umelci #koronakríza