Kto podporil skladbu o súčasnej situácii v kultúre Nezhasínaj?

Tri spievajúce herečky zoskupené v triu Feel3 naspievali pesničku Nezhasínaj. Je reakciou na súčasnú situáciu, ktorá postihla kultúrnu obec.

14.10.2020 13:00
Archiv Feel3 1 Foto:
Trio Feel3
debata (4)

Zuzana Hrvoľová, Michaela Pösová a Alex Haňdiaková, po bohatých skúsenostiach na koncertných, divadelných a muzikálových doskách, spojili sily a ako spevácke trio Feel3 sa predstavujú autorskou skladbou Nezhasínaj.

Novinka vznikla len pre niekoľkými týždňami počas obyčajnej cesty autom pri analyzovaní súčasného stavu kultúry, jej vypnutia a dopadov na celý segment.

„V umeleckom svete zavládlo ticho… Tma…Mnohí vnímajú len tváre, ktoré žiaria vo svetlách reflektorov, avšak divadlo nie sú len herci. Koncerty nie sú len o spevákoch a kapelách. Je nás omnoho viac ako sa na prvý pohľad môže zdať. Všetci ľudia, ktorých sa to týka to majú teraz v životoch veľmi ťažké,“ hovorí Michaela Pösová.

Text pesničky je z pera Zuzany Hrvoľovej, hudbu zložila Alex Haňdiaková a aranžmány hlasov vznikli spoločnými silami. „Keď som si sadla za klavír s textom od Zuzany, v hlave mi išlo stále slovo nezhasínaj. Rozmýšľala som, akým štýlom chceme poukázať na nádej, odvahu, rovnováhu a vytrvalosť v tejto piesni. Nápad melódie mi prišiel hneď,“ prezrádza Alex.

Trio Feel3 Foto: Archív Feel3
Archiv Feel3 5 Trio Feel3

Videoklip je pre dievčatá rečou obrazu. Text hovorí svoj príbeh, hudba má svoju emóciu a spolu s obrazom sa vytvára celok. „Na začiatku videa sú 4 rôzne zábery. Sú to elementy zeme. Zem, oheň, voda, vzduch. Aby bola zem v rovnováhe musia spolu fungovať. Je to akoby metafora na situáciu, ktorá sa tu deje,“ opisuje Alex zábery klipu.

„V klipe sme sa snažili zastúpiť obrazom rôzne umenia. Napríklad tanec, spev, herectvo, ktoré sa nemá kde ukázať, zlomené platne, ktoré nemajú zmysel, ale aj tak padnú na zem opravené. Obraz, ktorý je zničený červenou farbou, ale dokonca aj to je umenie. Rozprávková knižka, z ktorej zmiznú obrázky, pretože ich tam nemá kto nakresliť. Pódium, ktoré technici namiesto skladania rozkladajú, symbolizuje absenciu podujatí,“ dodáva Michaela.

Dôležitým prvkom v klipe je rúško. Nosia ho ľudia naokolo. „Pripojili sa k nám, pretože chceli šíriť túto myšlienku. Tvár s rúškom = celok bez istoty. Nedá sa odčítať čo sa skutočne deje na tvári. Sme zodpovední a zakrývame si tvár rúškom. Ale prečo zakrývajú nás?“ doplnila Alex.

Posolstvo piesne podporili aj známe tváre, ktoré sa objavili v klipe. Spolupatričnosť vyjadrili hudobníčky Silvia Šarköziová a Vanessa Šarköziová, Laura Petersen, František Béleš, herec Ján Slezák, speváčky Barbora Piešová, či Nela Pocisková. Projekt podporili tiež Lukáš Adamec, Lasky, Lujza Garajová-Schrameková, spevák detských piesní Richard Čanaky.

S rúškom na tvári sa k projektu pripojili Natália Germani, Karina Qayumová, Andrea Bučko, Broňa Kováčiková, Laco Cmorej, Slávka Zámečníková, Barbora Ďurovčíková, Dominika Richterová, Viki Valúchová a Paulína Ištvancová.

„Chceli sme zastúpiť viacero odvetví umenia a osloviť čo najviac ľudí, aby vnímali čo všetko a kde všade je umenie. Pomohli nám speváci, hudobníci, herci, tanečníci, fakírka a aj zastúpenie detského umeleckého sveta. Tieto osobnosti sú naši priatelia a kolegovia, ktorým veľmi ďakujeme za to, že sa stali súčasťou tohto, pre nás naozaj veľmi dôležitého diela s veľkou výpoveďou a silou,“ vyznáva sa uzana.

Muzikantsky sa na piesni podieľali kamaráti speváčok Tomáš Köppl – klavír, Tomáš Palka – husle, Adam Hudec – basgitara a cajon. Nahrávanie, mix a master vo svojom štúdiu zabezpečil Ľubomír Dolný.

„So všetkými chlapcami nás spája už predošlá spolupráca na iných projektoch. Sú to veľkí profíci, čo opäť dokázali, keď okamžite zareagovali na našu urgentnú prosbu o ich muzikantské služby,“ spomína Zuzana Hrvoľová na expresnú spoluprácu.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #hudba #kultúra #Nezhasínaj