Umelci na voľnej nohe a s úväzkom už môžu dostať 810 eur mesačne

, 15.10.2020 15:45
Natalia Milanová
Natália Milanová, ministerka kultúry SR Autor:

Približne 14-tisíc ľudí pracujúcich v kultúrnom priemysle bude môcť získať pomoc od štátu.

Oznámila to ministerka kultúry Natália Milanová s tým, že podarilo odstrániť byrokratický problém, ktorý spôsoboval komplikácie v prvej vlne pandémie. Vďaka nemu si o pomoc nemohli zažiadať umelci a kultúrni pracovníci, ktorí boli na voľnej nohe ako samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a popri tom mali niekde úväzok, hoci aj malý. "Napríklad muzikant, ktorý pracoval najmä na živnosť, mal niekde aj drobný úväzok, napríklad na ZUŠ a trebárs len vo výške 100 eur, nemohol na živnosť čerpať pomoc. Napriek tomu, že tú živnosť nemohol vykonávať,” objasnila ministerka. Novinkou je, že počas 2. vlny pandémie už môže umelec, ktorý mal súbežne príjem ako SZČO a k tomu úväzok, žiadať o pomoc od štátu v prípade, že pokles jeho tržieb v rámci SZČO bol väčší ako 80%. "Má nárok na príspevok 810 eur, mínus čistá mzda z pracovného pomeru. Veľmi sa tešíme z toho, že táto komplikácia sa podarila odstrániť,” uviedla Milanová. Ako dodala, o túto pomoc si môžu ľudia z kreatívneho priemyslu požiadať cez Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré zastrešuje Prvú pomoc+. Ako priľúbila ministerka kultúry, pomoc bude poskytnutá veľmi rýchlo.

Profesionálni umelci, ktorí sa venujú projektom pre menšiny a pre pandémiu prišli o príjmy, môžu teraz tiež zažiadať o pomoc. Ministerstvo kultúry rozdelí prostredníctvom Fondu na podporu kultúry národnostných menšín 475-tisíc eur na projekty venované menšinovej kultúre. O podporu z tejto mimoriadnej výzvy nazvanej Kultminor, ktorú fond zverejnil včera, sa môžu uchádzať profesionálni umelci s vypracovaným projektom. Štipendum je určené maximálne na päť mesiacov a dá sa naviazať na tvorbu a prezentáciu divadelných, tanečných, hudobných, výtvarných a audiovizuálnych diel. Fond rozdelí financie medzi všetkých 13 národnostných menšín. Žiadosť treba podať do 2. novembra výlučne poštou alebo kuriérom. Ide o časť z balíka pandemickej pomoci Ministerstva kultúry pre štátom nezriaďovanú kultúru vo výške takmer 10,7 milióna eur, z ktorej 9,5 milióna eur bolo určených na projekty cez 2. mimoriadnu výzvu a ďalších 700-tisíc cez Audiovizuálny fond.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Natália Milanová #MK SR #Ministerstvo kultúry
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku