Bez muziky bieda, spievajú mladí Prešovčania

19.11.2020 14:00
Basawell podpis-600x540
Mladí Prešovčania sa s ľudovou hudbou vysporiadali popovo. Autor:

Mladá prešovská skupina Basawell vydáva debutový album Bez muziky bieda. Šestica mladých muzikantov si vydaním albumu plní jeden zo svojich veľkých hudobných snov.

Basawell je na scéne od roku 2019, ich repertoárom je ľudová hudba s prvkami popovej muziky. Od klasickej „ľudovkovej“ kapely sa líšia najmä používaním bicích a perkusií. Do už notoricky známych ľudoviek mixujú popové medzihry, čím dávajú skladbám nový šat a stávajú sa v ich podaní jedinečnými. Vďaka moderným prvkom v tradičných ľudových skladbách sa snažia viac priblížiť aj mladej generácii poslucháčov. Aranžmány piesní si robia prevažne sami.

Kapelu Basawell tvoria Matúš Tkáč (husle, spev, primáš kapely), Patrik Pavliško (kontrabas), Michal Foltín (viola), Filip Luterán (akordeón), Matej Tkáč (cimbál) a Šimon Piskura (bicie, perkusie). Členovia kapely sú mladí muzikanti, ktorí od detstva účinkovali v rôznych detských a študentských ľudových zoskupeniach alebo folklórnych súboroch, absolventi základných umeleckých škôl či študenti konzervatória.

Ich vzťah k ľudovej hudbe sa formoval na folklórnych súťažiach a vystúpeniach, až nakoniec prišli s nápadom založiť si vlastnú skupinu a ozvláštniť ľudové piesne svojimi hudobnými nápadmi a aranžmánmi. Za svoju krátku hudobnú kariéru kapela spolupracovala na niektorých skladbách a vystúpeniach aj s umelcami, ako Mafia Corner, Marián Čekovský, Anna Poráčová či Ondrej Kandráč. Poslední dvaja menovaní hosťujú na ich debutovom albume.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#ľudová hudba
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku