Poklad Mariána Vargu našli po 60 rokoch. Vydajú ho čoskoro

, 23.11.2020 17:02
Marián Varga
Detské skladby Mariána Vargu vydajú knižne ako notový záznam s ilustráciami a spomienkami, aj ako hudobnú nahrávku. Autor:

Neznáme noty, príbehy a hudba Mariána Vargu čoskoro uzrú svetlo sveta. Spoločnosť Mariána Vargu, ktorá sa stará o hudobný odkaz jednej z najvýraznejších osobností česko-slovenskej hudobnej scény, sa chystá knižne vydať notové zápisy skladieb, ktoré napísal mladý umelec ešte počas svojich štúdií na Ľudovej škole umenia. Spolu s knihou vyjde aj nahrávka skladieb v podaní klaviristu Ivana Šillera.

Publikáciu dopĺňajú príbehy o skladateľovi od Mariána Jaslovského, Daniela Heviera, autentickými spomienkami Vargových priateľov Vladimíra Bokesa a Tomáša Berku a tiež od spolužiačky Dany Belicovej, ktorej svoje detské noty v roku 1962 venoval. Fanúšikovia môžu podporiť vznik unikátnych klavírnych skladieb aj s nahrávkou v crowdfundingovej kampani.

Marián Varga napísal pre svoju spolužiačku v ĽŠU Danku Belicovú cyklus štyroch klavírnych miniatúr, ktoré odpremiérovala 16. júna 1962 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie v bratislavskej Redute, vtedy dvanásťročná.„Mi­nulý rok nám pani Belicová dala tento rukopis nôt k dispozícii, aby sme ho mohli posunúť ďalším generáciám. Keďže sa zachoval iba zlomok Mariánových rukopisov, ide o skutočnú vzácnosť,“ hovorí Janka Vargová, manželka Mariána Vargu.

Marián Varga ako žiak Ľudovej školy umenia.
Marián Varga ako žiak Ľudovej školy umenia. Autor: Spoločnosť Mariána Vargu

Poklad neznámych nôt, objavený takmer po 60 rokoch, sa stane súčasťou vydania 17 klavírnych skladieb, ktoré umelec skomponoval ako 12– až 15-ročný, keď okrem hudobnej školy navštevoval aj skladateľa Jána Cikkera, ktorý ho učil komponovať. Spoločnosť Mariána Vargu ich vydá vo forme plnofarebnej, 70-stranovej publikácie s autorskými ilustráciami Hany Križanovej, známej pod umeleckým pseudonymom Han Illu.

Z knihy Petra Uličného O cestách, ktoré nevedú...
Z knihy Petra Uličného O cestách, ktoré nevedú do Ríma. Autor: Ľuba Lauffová

„Cyklus 17 skladieb je zaujímavý tým, že obsahuje skladby rôznej náročnosti a rozsahu. Od jednoriadkových skladieb sekúnd až po koncertantné, určené pre vyspelejších klaviristov. Marián mal veľmi rád hudbu Stravinského, Bartóka, Haydna – všetky jeho "lásky“ nájdeme aj v jeho klavírnej tvorbe. Zároveň v jeho skladbách nájdeme motívy, ktoré používa vo svojich známejších piesňach. Cyklus je výbornou vstupnou bránou do originálneho umeleckého sveta Mariána Vargu, a čím skôr ho začnú deti a pedagógovia spoznávať, tým lepšie." hovorí Ivan Šiller, ktorý je tiež skúseným pedagógom. Nahrávanie je plánované na koniec novembra na koncertom krídle Fazioli, jednom z najlepších nástrojov, aké sú momentálne na Slovensku klaviristom k dispozícii.

„To, čo nám tu Marián zanechal, sú poklady, ktoré sme nechceli nechať uzavreté v archívoch. Ponúkame vám ich, aby ste sa nechali inšpirovať, skladby nielen nacvičili, zahrali pre seba či pre radosť iných na koncerte, ale skúste si požičať niektorú Mariánovu tému a zaimprovizujte si tak, ako vám to duša, srdce a prsty dovolia. Pustite si svoju hudobnú predstavivosť na prechádzku. Myslíme si, že Marián by sa z toho veľmi tešil,“ hovorí Jozef Lupták – violončelista, pedagóg, riaditeľ festivalu Konvergencie a priateľ Mariána Vargu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Marián Varga
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku