Gitary rockových hviezd idú na dračku

Mená slávnych hudobníkov sú ako obchodné značky. Gitary, na ktorých hrávali, ich listy či oblečenie sa predávajú ako cennosti.

09.12.2020 07:00
Rock And Roll Instruments Exhibit049494605586lllll Foto:
Najväčší záujem bol o legendárnu elektrickú gitaru Frankenstrat Eddieho Van Halena (na snímke).
debata

Potvrdila to aj decembrová aukcia v americkej Kalifornii, kde vydražili veci po takých hudobných ikonách ako Elvis Presley, Bob Marley, Jimi Hendrix, Kurt Cobain, Eddie Van Halen, Little Richard, Freddie Mercury, Jon Bon Jovi, Michael Jackson, Whitney Houston, George Michael, Lady Gaga či Beyoncé. Údery kladivka odklepli predaj takmer 900 spomienkových predmetov.

Hitom dvojdňového podujatia sa stali najmä nástroje legendárneho gitaristu Eddieho Van Halena, ktorý pred dvoma mesiacmi podľahol rakovine. Najväčší záujem bol o jeho šesťstrunovú elektrickú gitaru Frankenstrat, známu pod prezývkami Frankie či Hot For Teacher.

Je to originálny výrobok, na ktorého zostrojení sa podieľal sám Van Halen. Vybral i jej meno odkazujúce na postavu Frankensteina. Jeden z fanúšikov za túto gitaru neváhal zaplatiť 231 250 dolárov, teda vyše 190-tisíc eur.

Bol to najdrahší vydražený predmet, ale dobrým artiklom boli aj ďalšie Van Halenove gitary – jednu predali takmer za 141-tisíc dolárov, ďalšiu za 50-tisíc. Celková suma za jeho tri nástroje sa tak vyšplhala na viac ako 422-tisíc dolárov (v prepočte takmer 348-tisíc eur).

Na aukčnú sieň Julien's sa za to už aj zniesla kritika zo strany muzikantovho syna Wolfganga Van Halena. Organizátorom aukcie vyčítal, že nedávnu smrť jeho otca využili, aby znásobili svoje zisky. Zároveň zapochyboval, či jeho otec niektoré z vydražených gitár naozaj používal.

Ťahákom však boli aj nástroje ďalších hudobníkov. Napríklad gitaru jamajského speváka reggae Boba Marleyho vydražili za vyše 153-tisíc dolárov, dve rozbité gitary po Kurtovi Cobainovi za 281 600 a akustickú gitaru Paula McCartneyho s jeho autogramom za 54 400 dolárov.

Menej majetnejší rockoví fanúšikovia sa mohli uspokojiť s „lacnejšími“ predmetmi. Rukou písané texty piesní od Georgea Michaela, Freddieho Mercuryho či Jona Bon Joviho sa na aukcii predávali približne za 10-tisíc dolárov a albumy skupiny Pink Floyd podpísané jej členmi stáli do 25 600 dolárov.

Záujem bol tiež o kostýmy po Iggym Popovi, Whitney Houston či Madonne. Bielu rukavičku, s ktorou v roku 1984 vystupoval Michael Jackson, predali takmer za 77-tisíc dolárov, čierny opasok po Elvisovi Presleym za vyše 46-tisíc dolárov a dva cestovné pasy po americkom spevákovi Little Richardovi asi za 45-tisíc dolárov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #aukcia #hudba #Bob Marley #gitara #Eddie van Halen