V orchestri Slovenského rozhlasu bude hrať geniálny 14-ročný klavirista Ryan Martin Bradshaw

Len 14-ročný klavirista Ryan Martin Bradshaw sa stal novým rezidenčným sólistom Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu (SOSR).

17.02.2021 17:05
Ryan Martin Bradshaw Foto:
Ryan Martin Bradshaw má len 14 rokov, ale na klavíri hrá ako skúsený profesionál.
debata (2)

Dekrét na sezónu 2021/2022 mladému klaviristovi v stredu odovzdal generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník a šéfdirigent SOSR Ondrej Lenárd.

Umelec tak bude mať možnosť realizovať v rozhlase sólové nahrávky a zároveň s ním SOSR odohrá jeden z abonentných koncertov. Informoval o tom PR manažér RTVS Filip Púchovský.

Klavirista Ryan Martin Bradshaw má austrálsko-slovenský pôvod a žije v Bratislave, kde navštevuje Britskú medzinárodnú školu. Klavíru sa venuje od šiestich rokov, od roku 2016 je žiakom viedenskej Universität für Musik und darstellende Kunst v triede profesora Vladimira Kharina pre mimoriadne nadané deti, kde ako jediný študent klavírneho oddelenia získal možnosť hrať pre Marthu Argerichovú, jednu z najvýznamnejších klaviristiek 20. storočia.

Bradshaw sa už vlani v novembri v Bratislave predstavil ako sólista so SOSR a šéfdirigentom Ondrejom Lenárdom s Beethovenovým Koncertom pre klavír a orchester č. 4 G dur. Koncert v priamom prenose vysielalo Rádio Devín a zaznamenala ho aj televízia.

„Som šťastný a zároveň hrdý, že môžeme vymenovať Ryana Martina za rezidenčného sólistu. Jeho výkony svedčia o tom, že ho môžeme nazvať hotovým umelcom s predpokladom, že ešte bude umelecky rásť. Je pre nás radosť a šťastie hrať a nahrávať s týmto dnes už zrelým umelcom,“ uviedol Lenárd k spolupráci s hudobníkom, ktorý je víťazom 16 medzinárodných klavírnych súťaží.

V roku 2019 získal cenu Zlatý Luskáčik v medzinárodnej televíznej súťaži Luskáčik v Moskve, dostal aj špeciálnu cenu Moskovského Čajkovského konzervatória v podobe účasti na sérii koncertov v sezóne 2020/2021 a EMCY cenu.

Patrí mu tiež prvenstvo na Chopinovej súťaži v poľskej Szafarnii, na súťaži Vladimira Kraineva v Moskve či v dánskom Aarhuse.

Bradshaw absolvoval celý rad ďalších súťaží, napríklad medzinárodnú klavírnu súťaž Franza Liszta vo Weimare, súťaž Bélu Bartóka v Grazi, medzinárodnú klavírnu súťaž v Enschede v Holandsku, Young virtuoso v Sofii, Young Virtuosi v Záhrebe, súťaž Petra Toperczera v Košiciach, Mozartovu súťaž v Brne, Henle Verlag v Nemecku a iné.

Zúčastnil sa na viacerých majstrovských kurzoch, napríklad v Ženeve či vo Philadelphii. Skúsenosti v hre s orchestrom zbiera od ôsmich rokov.

Dvakrát účinkoval s Ruskou filharmóniou pod vedením Vladimira Spivakova, hral vo významných koncertných sálach ako Veľká Čajkovského sála v Moskve, Svetlanovská sála v Medzinárodnom dome hudby v Moskve, v Brahmsovej sále Musikverein vo Viedni, v salzburskom Mozarteu, vo Weimarskej sále či v Slovenskej filharmónii.

Zúčastnil sa na medzinárodných festivaloch ako Mozartov festival v Roverete, Copenhagen Summer Festival, Philadelphia Summer Festival, Medzinárodný festival priateľov hudby v Moskve či Bratislavské hudobné slávnosti.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Symfonický orchester Slovenského rozhlasu #klavirista #Ryan Martin Bradshaw