0

Spevácky zbor učiteľov pôsobí už sto rokov

autor: 03.03.2021 14:00
11 2020-mar08 ZA Krska 03
Spevácky zbor učiteľov počas svojej nepretržitej storočnej činnosti koncertoval takmer vo všetkých mestách i dedinách Slovenska. Autor:

Spevácky zbor slovenských učiteľov (SZSU) so sídlom v Trenčianskych Tepliciach si v marci tohto roku pripomenie sté výročie svojho založenia. Oslavy storočnice sa budú konať priebežne počas celého roka 2021.

Súčasťou osláv bude slávnostný jubilejný koncert, inaugurácia pamätnej euromince, vydanie poštovej známky, vydanie medaily, CD a ďalšie sprievodné aktivity.

Spevácky zbor slovenských učiteľov vznikol v Trenčíne 3. marca 1921. Postupne sa vypracoval na celoslovenský, národný, mužský, učiteľský a reprezentačný spevácky zbor. Jeho prvým verejným vystúpením bol koncert v Novom Meste nad Váhom pod vedením Miloša Ruppeldta. Repertoár pozostával najmä zo skladieb od slovenských autorov. Jedna z najznámejších bola skladba hudobného skladateľa Jána Kadavého: Čo čušíš, Slováku mužný. V ďalšom období sa vystriedali pri zbore dirigenti – profesori Ján Strelec, Ján Valach, Juraj Haluzický, Peter Hradil a Štefan Sedlický.

Jubilujúce umelecké teleso učiteľov je známe doma i v zahraničí. Počas svojej nepretržitej storočnej činnosti koncertovalo takmer vo všetkých mestách i dedinách Slovenska a takmer vo všetkých európskych krajinách. Svojím spevom sa zbor prezentoval aj v Severnej Amerike, Kanade a v Japonsku. Je držiteľom významných popredných medzinárodných umiestnení a ocenení.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
0 debata debata
Viac na túto tému: #spevácky zbor