0

Slovenská filharmónia dnes koncertuje pod taktovkou Charlesa Olivieri-Munroa

autor: 05.03.2021 11:00
Pinchas Steinberg
Záznam koncertu z koncertnej siene Slovenskej filharmónie môžu záujemcovia sledovať na stream.filharmonia.sk. Autor:

Slovenská filharmónia (SF) uvedie dnes 5. marca ďalší koncert bez publika, na ktorom sa predstaví pod taktovkou Charlesa Olivieri-Munroa, pravidelného hosťa koncertných sezón. Zaznejú diela Smetanu, Wagnera a Dvořáka.

Sólistkou večera bude slovenská sopranistka Mária Porubčinová. Záznam koncertu z koncertnej siene odvysiela na stream.filhar­monia.sk o 19. h.

V úvode koncertu zaznie Sláčikové kvarteto č. 1 e mol Z môjho života Bedřicha Smetanu, ktoré pre symfonický orchester upravil dirigent George Szell.

Päť básní Mathildy Wesendonckovej pre soprán a orchester skomponoval Richard Wagner v roku 1857. Wagnera básne inšpirovali počas vzťahu s autorkou veršov, manželkou drážďanského mecenáša Wesendoncka. Jednu z piesní zinštrumentoval pre orchester skladateľ, ostatné upravil jeho súčasník Felix Mottl, dirigent a propagátor Wagnerových opier. Päť piesní Wagnera (Wesendonck-Lieder) zaznie v interpretácii Márie Porubčinovej.

Program uzatvorí symfonická báseň op. 111 Antonína Dvořáka Bohatierska pieseň. Dvořák komponoval symfonické básne od roku 1896, keď už bol uznávaným a slávnym skladateľom po dokončení svojich deviatich symfónii. Bohatierska pieseň je poslednou z nich a vôbec jeho posledné čisto inštrumentálne dielo. Komponoval ho v lete 1897, neskôr sa venoval opernej tvorbe.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
0 debata debata
Viac na túto tému: #Antonín Dvořák #Bedřich Smetana #Richard Wagner #Slovenská filharmónia