Malý veľký muž Prince. Ikona pop music zomrela pred piatimi rokmi

Hviezda černošského funky, soulu a rocku a muzikant telom aj dušou, to bol americký spevák Prince, ktorý zomrel 21. apríla 2016 vo veku 57 rokov.

21.04.2021 06:00
USA Prince Úmrtie Foto: ,
Na archívnej snímke z 4. februára 2007 Prince vystupuje v Miami.
3

Multiinštrumen­talista, producent, textár, podnikateľ a sexsymbol sa preslávil okrem iného ako autor hitu Nothing Compares 2U pre írsku rebelku Sinéad O'Connorovú.

Výstredný, záhadný a rozpoltený muzikant zažil najväčšiu slávu v 80. a 90. rokoch 20. storočia. Ale až do konce života bol jedným z najproduktív­nejších a najpracovitejších umelcov na svete.

Prince bol výborným gitaristom, dokázal napísať nežnú soulovú baladu, chytľavú beatlesovskú melódiu, rozpútať funkové vlnobitie a „uvariť“ pestrý štýlový koktail. Jeho piesne mali často sexuálny podtext, zneli vyzývavo.

Hoci Prince meral iba 157 centimetrov, hudobnou invenciou a zručnosťou bol velikánom. Produkoval filmy, šéfoval vlastnej spoločnosti a ešte stíhal zásobovať skladbami aj iných interpretov. Zložil napríklad aj pieseň k jednému z filmov o Batmanovi.

Spevák, ktorý kedysi slávnostne pochoval meno Prince a používal iba grafický symbol alebo termín „umelec predtým známy ako Prince“, sa na vrchol vyhupol v roku 1982, kedy do kín prišla snímka Purple Rain.

Prince ako autor hudby získal Oscara. Za dva roky potom vydal rovnomenný album, ktorý vyhral cenu Grammy (iba v USA sa predalo 13 miliónov kusov). Medzi najlepšie Princove albumy sa zaraďuje Dirty Mind (1980), 1999 (tento album nahral v roku 1982 s kapelou Revolution), Sign ‚O‘ The Times (1987), Black Album (1994) či Gold Experience (1995).

Celým menom Prince Rogers Nelson sa narodil 7. júna 1958 v americkom Minneapolis v zmiešanej rodine jazzovej speváčky a kapelníka jazzbandu.

Na klavír sa naučil hrať v siedmich rokoch, a keď mal dvanásť, ovládal vraj hru na 20 hudobných nástrojoch.

V roku 2004 bol Prince už ako legenda uvedený do rokenrolovej Siene slávy.

Lekárska správa ukázala, že príčinou jeho úmrtia bolo neúmyselné predávkovanie silným liekom proti bolesti fentanylom.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
3 debata chyba
Viac na túto tému: #výročie #úmrtie #Prince