Agentúra Pohoda pripravila Koncert pre Martinu a Jána

Už túto nedeľu 2. mája 2021 pripraví festival Pohoda v spolupráci s obcou Gregorovce on-line Koncert pre Martinu a Jána. Vzhľadom na aktuálne opatrenia bude neverejný, pozrieť si ho možno v live streame na facebookovom profile Pohody.

, 28.04.2021 07:53

Tohtoročný koncert sa uskutoční v priestoroch Základnej školy v Gregorovciach, ktorú navštevovala Martina Kušnírová.

Gitarista a skladateľ David Kollar sa predstaví s najnovším projektom Sonic Pulses live a zahrá aj pesničkárka Nina Rosa. Súčasťou akcie bude tiež inštalácia Michala Kačmára, ako aj dve debaty. Frederika Halászová bude s Danou Markovou hovoriť o živote Martiny Kušnírovej a Martin Staňo sa porozpráva s advokátom rodiny Martiny Kušnírovej Romanom Kvasnicom a s novinárkou Pavlou Holcovou.

„Platí to, čo po minulé roky. Hlavným posolstvom koncertu je spolupatričnosť s rodinami Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka. Slobodné umenie potrebuje pre svoju existenciu slobodu, za ktorej obranu zomreli Martina s Jánom. Koncert v deň ich plánovanej svadby má v sebe symboliku stretnutia – v ten deň sa mali ich prostredníctvom spojiť dve rodiny, veríme, že podujatie a odkaz Martiny a Jána spojí veľa ľudí, ktorým záleží na našej krajine,“ povedal o plánovanom koncerte Michal Kaščák.

David Kollar a Tomáš Mutina. Foto: Agentúra Pohoda
Kollar-Mutina David Kollar a Tomáš Mutina.

David Kollar je slovenský gitarista a skladateľ, držiteľ národnej ceny za filmovú hudbu či ceny Radio_Head Awards za prínos do hudby. Preslávil ho jedinečný prístup ku gitare, improvizácii i kompozícii, čo potvrdzuje aj na najnovšom albume Sonic Pulses live.

Redaktor českého hudobného webu Jazzport Jan Hocek o skladbách píše: „Vniknú do vás všetkými pórmi tela, rozochvejú vás, naplnia pokorou i vzdorom, vyliečia a vyburcujú." Kollarove kompozície budú na Koncerte pre Martinu a Jána obohatené o videoprojekcie Zdena Hlinku a o live sampling na modulárnom syntetizátore sa postará Tomáš Mutina.

Nina Rosa je pseudonym slovenskej skladateľky,... Foto: Agentúra Pohoda
Nina-Rosa Nina Rosa je pseudonym slovenskej skladateľky, huslistky a speváčky Niny Marinovej.

Nina Marinová je slovenská skladateľka, huslistka a speváčka žijúca v Prahe a účinkujúca pod pseudonymom Nina Rosa. S rovnomenným projektom sa už predstavila na Pohode v roku 2018 a o rok na to vydala debut Discovery, za ktorý si vyslúžila tri nominácie na Radio Head Awards. Skladá piesne v rôznych jazykoch a spolu s kapelou ponúka nevšednú kombináciu worldmusic, swingu, folku a reggae.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #Agentúra Pohoda #Koncert pre Martinu a Jána