Zuzanu Mikulcovú a Petra Lipu spojil Nenápadný nápad

Medzinárodný audiovizuálny projekt Fúzie speváčky a skladateľky Zuzany Mikulcovej predstavuje ďalšie spojenie. Po slovensko-českých spoluprácach s Danom Bártom, Barborou Mochowou a skladbe Whisper so sýrskou speváčkou Larou Abou Hamdan, teraz prichádza slovenské medzigeneračné hudobné stretnutie s Petrom Lipom.

30.04.2021 18:00
debata
Nenápadný nápad Petra Lipu so Zuzanou Mikulcovou
Zuzana Mikulcová prizvala k ďalšej spolupráci v... Foto: Dominik Janovský
Zuzana Mikulcova foto Dominik Janovsky8 Zuzana Mikulcová prizvala k ďalšej spolupráci v projekte Fúzie Petra Lipu.

“Zo štvrtej fúzie s Petrom Lipom sa veľmi teším. Peter ma už viackrát zavolal na spoluprácu a teraz som ho s radosťou pozvala ja. Spoznali sme sa už v roku 2009 na súťaži Nové tváre slovenského jazzu. Odvtedy sme si spolu niekoľkokrát zaspievali pri rôznych príležitostiach. A máme už aj dve spoločné nahrávky. Jednu z nich sme sa na album Fúzie rozhodli prerobiť a nahrať trochu inak,” povedala o motivácii na novú verziu spoločnej pesničky Zuzana.

Skladba Nenápadný nápad vyšla pôvodne v roku 2019 na albume Peter Lipa – Dobré meno. Jej nová verzia vznikla v produkcii Andreja Hrušku.

Peter Lipa pri nahrávaní a natáčaní novej... Foto: Dominik Janovský
Peter Lipa foto Dominik Janovsky2 Peter Lipa pri nahrávaní a natáčaní novej verzie skladby Nenápadný nápad so Zuzanou Mikulcovou.

“Veľmi som sa potešil, keď mi Zuzka zavolala, že urobíme novú verziu Nenápadného nápadu. A keď mi povedala, že je nahrávanie spojené s nakrúcaním, tak ma to potešilo ešte viac. Klipy sa totiž väčsinou robia tak, že spievame v inom prostredí a len na playback. Toto bolo jedinečné, lebo tam bola celá kapela a hrali sme to naživo. Bolo to veľmi príjemne a aspoň na chvíľu ma to doslova vytrhlo z tejto pandemickej krízy. Ja sa doma snažím tiež niečo robiť, ale som tam na to len sám. So Zuzkou som spolupracoval už niekoľkokrát a vždy z mojej iniciatívy. Tentoraz oslovili oni mňa. S výsledkom som veľmi spokojný. Dúfam, že rovnako spokojní budú aj poslucháči a diváci,” povedal o spolupráci Peter Lipa.

Zuzana Mikulcova foto Jakub Cajko Čítajte aj Ekologická speváčka vydá album na USB kľúči

Zvuk a obraz všetkých skladieb projektu Fúzie vzniká vždy naraz a naživo. Nahrávanie skladby Nenápadný nápad prebehlo v polovici marca v SMT štúdiu Bernolákove, ktoré sídli v miestom kulturáku. Atmosféru výnimočného hudobného stretnutia Zuzany Mikulcovej a Petra Lipu s hudobníkmi Michalom Šelepom, Gáborom Tokárom, Martinom “Majlom” Štefánikom a producentom Andrejom Hruškom na obraz zachytil Dominik Janovský.

Fuzie  Lara Ab Hamdan foto Dominik Janovsky Čítajte aj Slovenka a Sýrčanka znejú spolu v novej piesni

“Nálada pri nakrúcaní tejto live verzie bola naozaj skvelá, Peter je veľký profesionál a všetci sme sa zo zázraku, akým pre nás živé hranie vždy je, aspoň na chvíľu veľmi tešili a dokonale sme si ho užívali. Pieseň dostala nový a tanečnejší šat, ktorý jej podľa mňa veľmi svedčí,” popísala atmosféru nakrúcania Zuzana Mikulcová.

Zuzana Mikulcová, Dan Bárta: Kráľovstvo

Zuzana Mikulcová a Peter Lipa – Nenápadný nápad (Fúzie #4)

Hudba: Peter Lipa, Andrej Hruška, Martin „Majlo“ Štefánik

Text: Rudolf Rusiňák

Spev: Peter Lipa, Zuzana Mikulcová

Klavír: Martin „Majlo“ Štefánik

Gitara: Andrej Hruška

Bicie: Gábor Tokár

Basgitara: Michal Šelep

Produkcia a Mix: Andrej Hruška

Master: Miroslav Chyška

Video: Dominik Janovský

Album Fúzie – keď hudba spája získal v tejto pre hudbu a kultúru neľahkej dobe podporu fanúšikov a uspel v crowdfunding kampani na hithit.sk. Tento rok ho v netradičnej podobe na USB vydá české vydavateľstvo Tranzistor.

O projekte Fúzie

Projekt Fúzie je audiovizuálna umelecká reflexia na súčasnú spoločenskú situáciu v otázkach národnostných menšín a narastajúceho extrémizmu a rasizmu. Hudbou ako najuniverzálnejším dorozumievacím jazykom chce búrať pomyselné hranice a spájaním a spoluprácou umelcov vytvoriť nielen hudobnú, ale aj ľudskú a spoločenskú fúziu rôznych kultúr a jazykov.

Zuzana Mikulcová: Hate on me

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Lipa #Zuzana Mikulcová