Pohoda sa vracia k začiatkom, bude komornejšia a osobnejšia. Zverejnili prvé mená

Festival Pohoda sa vracia ku svojim koreňom. Druhý pandemický ročník sa pre bezpečnostné opatrenia bude viac podobať tomu, čo sa dialo v jeho začiatkoch. Hoci sa nevracia do areálu Pod Sokolicami, zostáva na priestrannom trenčianskom letisku, akcia bude rozkúskovaná na menšie, komornejšie akcie, s osobnejšou atmosférou.

, 07.05.2021 11:38
debata (7)
Michal Kaščák o Pohode on the Ground 2021

Počas piatich dní sa na festivale Pohoda on the Ground (7. až 11. júla) predstavia zahraničné aj domáce kapely a festival prinesie to, čo sa za bežných ročníkov z bezpečnostných dôvodov nedá. Organizátor Michal Kaščák sa už so svojím tímom na tento ročník teší a verí, že aj napriek všetkým bezpečnostným a hygienickým opatreniam bude pamätný.

„Pripravujeme akciu, ktorá bude výrazne iná ako Pohoda, na ktorú sú ľudia zvyknutí. Budeme mať päť dní za sebou akciu pre tisíc ľudí, zatiaľ je to vrátane účinkujúcich. Plus sme pustili veľkú časť dramaturgie do rúk iných ľudí, festival spolukurátorujú hudobné kluby. Chceme zdôrazniť ich význam pre hudobnú scénu,“ uviedol pre Pravdu organizátor festivalu Michal Kaščák.

Veľmi by som si želal, aby sme nemuseli robiť túto verziu, aby sme mohli robiť klasickú verziu. Ale keďže to možné nie je, snažili sme sa nájsť takú cestu, ktorá by bola pre nás zaujímavá a robili by sme ju radi.
Michal Kaščák

Ja sa veľmi teším, pretože situácia, v akej sa nachádzame, nás prinútila pristúpiť k festivalu výrazne odlišným spôsobom. Veľmi by som si želal, aby sme nemuseli robiť túto verziu, aby sme mohli robiť klasickú verziu. Ale keďže to možné nie je, snažili sme sa nájsť takú cestu, ktorá by bola pre nás zaujímavá a robili by sme ju radi. A to sa nám podarilo," uviedol šéf festivalu. Všetci, ktorí festival pripravujú, sú podľa jeho slov namotivovaní a tešia sa na spoločné stretnutie na trenčianskom letisku, aj keď v obmedzenom počte, ale naživo. „Ja sa na tento ročník teším a tak, ako sme minulý rok pripravovali on-linové podujatie, ktoré sme chceli, aby obstálo, tak isto chceme, aby aj tento ročník obstál. A aby to bol pamätný rok,“ povedal Michal Kaščák.

Program na hlavnom stage bude mať na starosti tím Pohody, budú na ňom vystupovať medzinárodné kapely. „Na tom našom pódiu by sa každý deň malo predstaviť päť zahraničných skupín. Jeho program sa na rozdiel od klubového stagu meniť v rámci jednotlivých dní nebude, čiže nech prídu ľudia v hociktorých deň z tých piatich, na jednom pódiu ich čaká to isté,“ uviedol Michal Kaščák.

Black Midi z Veľkej Británie.

Z Veľkej Británie prídu experimentálne kapely Black Midi a Black Country, New Road, post-punkoví Dry Cleaning či zoskupenie Pengshui.

„Z Konga príde skupina Fulu Miziki, ktorá sa hrá s odpadom, pretvára ho na hudobné nástroje, je to mimoriadne kreatívna skupina. Odľahčením je gruzínsky projekt ľudí, ktorí momentálne žijú v Paríži – Murman Tsuladze,“ povedal Michal Kaščák.

Oproti hlavnému pódiu budú dve ďalšie pódiá, ktoré budú kurátorovať slovenské kluby. Každý deň dva kluby, takže program na týchto pódiách sa bude každý deň meniť. Pódiá zastrešia kluby Hangár, Bombura, Fuga, Diera do sveta, Stromoradie, 69, Collosseum, WAX, Záhrada a Hájovňa.

„Bude zastúpené aj vizuálne umenie, literatúra, diskusie, ale bude tam aj množstvo iných aktivít. Napríklad futbal, chceli by sme si zahrať s návštevníkmi aj my. Bude tam možnosť používať korčule, kolobežky, rôzne doplnkové veci. Zároveň chceme predstaviť priestor letiska tak, ako ho ľudia nemôžu zažiť počas bežných ročníkov Pohody. Chceme napríklad otvoriť vojenský radar pre jednu zo scén,“ povedal šéf festivalu.

Murman Tsuladze

Novinkou tohto festivalu bude, že sa bude dať stanovať kúsok od pódia a aj parkovanie bude pohodlnejšie. „Tak ako sa hráme s programom, hráme sa aj s priestorom. Celý festival bude prebiehať na ploche, kde normálne býva hlavný stage, pretože pri tejto kapacite sa tam celý festival zmestí. Hneď vedľa bude stanový tábor, čiže stanovať sa bude priamo v centre festivalu. Vedľa toho bude zriadený tzv. autokemping, pretože ide o veľkorysý priestor. Trenčianske letisko je rozľahlé a chceme, aby si ľudia postavili stan a vedľa si zaparkovali,“ povedal Michal Kaščák.

Niečo podobné už videl na iných festivaloch, ale v budúcnosti sa k tomuto modelu nechcú vrátiť. Tento rok bude jediný, kedy to bude možné.

Vrbovskí víťazi a Komorný orchester mesta Trenčín.

Program budú postupne zverejňovať na webe a sociálnych sieťach Pohody a jednotlivých klubov postupne po jednotlivých dňoch od stredy do nedele budúci týždeň.

© Autorské práva vyhradené

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Pohoda #Michal Kaščák #Vrbovskí víťazi #Pohoda in the Air
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy