Britský album roka nahrala Dua Lipa. Odovzdávaniu Brit Awards dominovali ženy.

Laureáti hudobných cien Brit Awards počas utorkovej odovzdávacej ceremónie kritizovali hudobný priemysel a ďakovali pracovníkom z prvej línie boja proti koronavírusu.

12.05.2021 14:02
Británia Hudba Ceny Brit Awards Odovzdávanie Foto:
Anglická speváčka, skladateľka a modelka Dua Lipa na odovzdávaní hudobných cien Brit Awards v Londýne v utorok 11. mája.
debata

Takmer všetky ceny vyhrali ženy – speváčka Dua Lipa, skupina Little Mix a Taylor Swift si všetky prevzali ocenenia osobne na pódiu.

Slávnostného večera, ktorý bol súčasťou pilotného projektu britskej vlády s cieľom otestovať bezpečnosť hromadných akcií, sa zúčastnilo štyritisíc ľudí, z čoho 2500 boli pracovníci z prvej línie. Účastníci nemali nasadené rúška a nemuseli dodržiavať rozostupy.

Britská speváčka Dua Lipa, ktorá získala ocenenia za album roka a za najlepšiu umelkyňu svoju ďakovnú reč využila na poďakovanie sa britským zdravotníkom bojujúcim proti koronavírusu a iným pracovníkom z kritickej infraštruktúry, ako aj na výzvu britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi, aby podporil zvýšenie ich platov.

„Myslím, že by sme ich mali oceniť mohutným, mohutným potleskom a odkázať Borisovi (Johnsonovi), že všetci podporujeme spravodlivé zvýšenie miezd pracovníkom z prvej línie,“ povedala Dua Lipa.

Zdravotníkom sa poďakoval aj britský spevák Harry Styles – autor najlepšej skladby "Watermelon Sugar – a americká speváčka Taylor Swift, ktorá dostala prestížne ocenenie Global Icon Award za mimoriadny príspevok k rozvoju hudobnej scény ako vôbec prvá žena v dejinách Brit Awards.

Cenu pre britskú skupinu roka získalo po prvý raz v dejinách cien čisto ženské zoskupenie Little Mix. Jej členkami sú Leigh-Anne Pinnock, Jade Thirlwall a Perrie Edwards.

„Nie je ľahké, byť ženou v britskom popovom priemysle,“ povedala Pinnock na pódiu. „Boli sme svedkami dominancie bielych mužov, mizogýnie a sexizmu,“ dodala.

Ceny dostali aj zahraniční umelci, medzi nimi aj americká umelkyňa Billie Eilish za najlepšiu zahraničnú speváčku. Cenu za najlepšieho zahraničného speváka odovzdala kanadskému interpretovi The Weeknd bývalá prvá dáma USA Michelle Obamová, no nie osobne, ale prostredníctvom videooposolstva.

Účastníci ceremónie sa museli preukázať negatívnym výsledkom PCR testu a o niekoľko dní sa musia opäť otestovať.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Taylor Swift #Dua Lipa #Billie Eilish