Melánia Olláryová: prvá dáma zo Zámkov

Trojica speváčok Katarína Koščová, Zdenka Predná, Sisa Fehér, v galantnom sprievode herca Juraja Baču, zaspieva v nových aranžmánoch Martina „Majla“ Štefánika a Jureša Lišku nesmrteľné piesne Melánii Oláryovej. Premiéra galakoncertu sa uskutoční už za prítomnosti živého publika 11. júna 2021 v Kine Mier.

28.05.2021 12:00
debata
Spieva Melánia Olláryová

Tvorcovia galakoncertu sa obzreli späť do zlatej éry našej tanečnej hudby, kde návštevníkov vezmú do sveta dávneho splínu a elegancie. Obľúbené obdobie veľkých tanečných orchestrov a inšpiračných zdrojov zo swingu, tanga, foxtrotu je odrazom slávnej americkej éry v československom kontexte. Tieto piesne vzniknú v novom šate – v aranžmánoch, atraktívnejších aj pre mladú generáciu, ktorá našla zaľúbenie v soule, swingu a džeze.

Prečo sa máme rozísť

Nové aranžmány pracujú s pôvodnými melódiami a sú spracované autorskou dvojicou Martin Štefánik – Jureš Líška. Slová plné nehy, vášne, radosti zo života aj obavy zo sklamania, ktoré zneli v podaní Melánii Olláryovej, budú spievať významné slovenské speváčky.

Každá z nich má individuálny prístup k interpretácii, ktorá vyplýva z ich životných skúseností a žánrového rozptylu. Na spoločnom javisku sa opäť stretne Katarína Koščová so Zdenkou Prednou, aby navzájom doplnili svoju energickosť a spontánnosť. Z Kodane priletí Sisa Fehér, ktorá svojím prednesom tvaruje moderný jazzový spev s improvizačnými presahmi. Sólové speváčky doplní trio vokalistiek zložené z Kristíny Smetanovej, Niny Kollárovej a Eriky Rein.

45 Ollaryova 4x Olláryová Čítajte aj Zomrela jedna z prvých speváčok slovenskej populárnej hudby Melánia Olláryová

Skladateľ, aranžér, hudobník Martin Majlo Štefánik (klavír, aranžmány) spolu s Jurešom Líškom (perkusie, sampling, aranžmány) a sprievodnou kapelou v zložení Jakub Kačic (bicie nástroje), Juraj Holoda (kontrabas, basgitara), Peter Zajaček (gitara), vytvárajú hudobnú zložku. Martin Štefánik – veľký priaznivec tvorby Mariána Vargu sa vrhol na štúdium skladieb interpretovaných Melániou Olláryovou, ktoré jej skomponovali Gejza Dusík, Ján Siváček, Karol Elbert, Pavol Zelenay a mnohí ďalší významní skladatelia z tejto éry – štyridsiate a päťdesiate roky.

Galakoncert v Nových Zámkoch je venovaný... Foto: mesto Nové Zámky
melania ollaryova web banner new 1080x1080 Galakoncert v Nových Zámkoch je venovaný rodáčke Melánii Olláryovej.

Spevácke party sa uvádzajú v rôznych kombináciách, takže výsledok bude veľmi zaujímavý a pestrý. Vybraných dvanásť piesní má nostalgiu dávno prežitej aj stratenej lásky. Príbeh je popretkávaný ľúbostným vzťahom medzi mužom a ženou v rôznych fázach. Dejom bude sprevádzať postava Muža v stvárnení herca Juraja Baču. O koncept a réžiu sa postaral Jozef Charfaoui. Scénické prevedenie koncertu dopĺňajú animované vizualizácie od grafického dizajnéra a ilustrátora Jakuba Mikulu.

Gejza Dusík Čítajte aj Majster operety Gejza Dusík zomrel pred 33 rokmi

Odkaz Melánie Olláryovej sa symbolicky vráti do Nových Zámkov, jej rodného mesta, v ktorom sa naučila spievať na miestnom konzervatóriu a kde sa zrodilo odhodlanie ísť za speváckou kariérou, ktorá trvala viac než štyridsať rokov. V meste Nové Zámky sa k nej hrdo hlásia aj prostredníctvom titulu čestná občianka mesta.Pocta osobnostiam z Nových Zámkov je tento rok umocnená projektom celonárodného významu Vzdušné zámky / Mesto kultúry 2020 – 2021.

Skryl sa mesiac za obláčik
debata chyba
Viac na túto tému: #Nové Zámky #Melánia Olláryová