Zvyknite si na moje telo, vyzýva názvom výstavy česká umelkyňa Eva Koťátková

Prvá samostatná výstava medzinárodne uznávanej umelkyne Evy Koťátkovej v Kunsthalle Bratislava sa prezentuje v priestore LAB, v priamom kontakte s okolitým prostredím cez veľkorozmerné okná.

30.05.2021 09:27
Kotatkova KHB Foto:
Eva Koťátková: zo série In the Body of a Fish Out of Water, 2020, 21 x 29,7 cm
debata

Zvyknite si na moje telo, mne sa v ňom žije dobre je názov sólového výstavného projektu medzinárodne uznávanej českej umelkyne Evy Koťátkovej. V Kunsthalle Bratislava sa prezentuje v priestore LAB, v priamom kontakte s okolitým prostredím cez veľkorozmerné okná. Expozícia bola sprístupnená 26. mája, potrvá do 11. júla a jej kurátorom je Jen Kratochvil.

Koťátkovej scénografie tvorí množstvo prvkov; abstraktné zvárané objekty, ktoré naznačujú figuratívne vlastnosti; ready made objekty s jasne rozoznateľnými odkazmi ako napríklad unifikované školské stoličky; miniatúrne modely v rôznych mierkach; ručne šité kostýmy a oblečenie; koláže kombinujúce nájdený materiál doplnený kresbami, často upravené jej dcérkou alebo ďalšími deťmi; kusy reformulovaného domáceho nábytku, akými sú stoly či postele; to všetko sprevádzané či utopené v hlasoch ľudí rozprávajúcich o svojich spoločenských skúsenostiach.

Námestie funguje ako Petriho miska mnohovrstevnatého stretávania sa a interakcií. Takmer akoby išlo o nejaký podivuhodne usporiadaný, starostlivo konštruovaný a s úzkostlivou presnosťou choreograficky načasovaný experiment, a to napriek tomu, že to všetko pôsobí veľmi prirodzene.

„Vo svojej tvorbe Koťátková skúma, analyzuje, komentuje viacvrstvové sociálne vzťahy. Dlhodobo sa zaujíma o úlohu inštitucionali­zovaných foriem moci a zavedených spoločenských jednotiek akými sú komunita, rodina či ich politicky definované kontrolné mechanizmy. Prostredníctvom svojej komplexnej umeleckej tvorby mapuje ich formatívne vplyvy na jednotlivca bez ohľadu na to, ako a či taká osoba môže alebo chce vlastne patriť k daným preddefinovaným štruktúram.“ uvádza Jen Kratochvil, kurátor výstavy.

Eva Koťátková (nar. 1982) vo svoje tvorbe pracuje s objektom, inštaláciou, environmetom či performanciou, pričom sa zameriava na vzťah jednotlivca a spoločnosti, skúma, akým spôsobom návyky a správania society ovplyvňujú individuálne problémy jedinca a jeho alebo jej chovanie. Je absolventkou magisterského štúdia na AVU a doktorského štúdia na UMPRUM v Prahe. V roku 2007 získala Cenu Jindřicha Chalupeckého. Objavila sa taktiež medzi finalistami Future Generation Art Prize. Vystavovala napríklad na Istanbul bienále (2019), v Metropolitnom múzeu v New Yorku (2018), 21er Haus – Museum for Contemporary Art vo Viedni (2017), Sonsbeek (2016), New Museum Triennial v New Yorku (2015), Schinkel Pavillon v Berlíne (2014) či na Benátskom bienále (2013).

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Kunsthalle Bratislava