V Paríži sa našiel 200-ročný zápisník českého skladateľa Antonína Rejchu

Vyše 200-ročný zápisník českého hudobného skladateľa Antonína Rejchu sa našiel pri odpadkových košoch neďaleko Paríža. Informovala o tom v pondelok Česká televízia.

31.05.2021 17:38
noty, notová asnova, huslový kľúč Foto:
Ilustračné foto

Pri identifikácii objavu pomohla virtuálna výstava o tomto umelcovi, ktorú spoločne pripravili Moravská zemská knižnica a Francúzska národná knižnica. Skladateľov zápisník budú vo Francúzsku študovať bádatelia.

Príbeh tohto kuriózneho objavu sa začal v okamihu, keď si pozorná obyvateľka Paríža všimla škatule s historickými dokumentmi uložené pri kontajneroch. Keďže sa zaujímala o dejiny, materiály si odniesla domov. Medzi listami a dokumentmi z rokov 1914–1918 objavila i starší zápisník.

Neobsahoval však údaje, ktoré by odkazovali na autora, ale bola k nemu priložená obálka s Rejchovým podpisom a komentárom, že ide o podpis autora.

„Zápisník bol omylom vyhodený vzdialenou rodinou Antonína Rejchu spolu s ďalšími rodinnými dokumentmi. Susedka ho vďaka svojej zvedavosti našla a nakoniec s pomocou našej výstavy na internete identifikovala,“ uviedol správca Rejchovho fondu vo Francúzskej národnej knižnici a spoluautor výstavy Francois-Pierre Goy.

Antonín Rejcha (1770–1836) sa narodil v Čechách ale posledných niekoľko desaťročí strávil v Paríži, kde aj zomrel a je pochovaný.

Podľa spoluautorky výstavy z Moravskej zemskej knižnice Jany Frankovej ide o jediný zachovaný zápisník Antonína Rejchu, ktorý na niekoľkých stranách obsahuje poznámky k práve tvoreným skladbám a notované záznamy súvisiace s jeho pedagogickým pôsobením.

„Tento nález je unikátny nielen svojimi okolnosťami, ale aj svojím obsahom, ktorý bude predmetom ďalšieho výskumu,“ doplnila Franková.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #skladateľ #Paríž