Recenzia: Ako ohluchnúť do tridsiatky

Mohlo by sa zdať, že košickí Jelly Belly sú plní paradoxov. Za neznámou kapelou napríklad už niekoľko rokov stojí jeden z najpodstatnejších slovenských nezávislých vydavateľov.

29.05.2011 10:00
Jelly Belly: Boris Kuruc (gitara), Mišo Hudák... Foto:
Jelly Belly: Boris Kuruc (gitara), Mišo Hudák (bass), Tomáš Šperňák (bicie).
debata

Trenčiansky Deadred, ktorý je domov projektov The Autumnist, Youcoco alebo Foolk. A aj keď ich tlačové správy kombinujú interné vtipy, na čele so snahou vytvoriť mytologickú zem Východného pobrežia, či s nekonečnou úctou ku košickým hokejistom, ich debutovému EP Deaf Till 30, teda v preklade Hluchý do tridsiatky, serióznosť nechýba.

Hoci má trojica ešte menej ako tridsať, ako napovedá názov, ich vzory, či už hudobné alebo hokejové, sú podstatne staršie. Keď kapela o sebe píše, že jej zvuk ovplyvnili, popri hokejistoch Petrovi Bondrovi či Jurajovi Kledrowetzovi aj The Clash či My Bloody Valentine, nedá sa očakávať, že by sa vybrala folkovou cestou. Jelly Belly sú nepredvídateľní. V zvuku, či hluku utopené bicie a spev poháňa efektovaná basa a vrstvy gitarových väzieb, presne podľa vzoru noise rocku a shoegazu začiatku 90. rokov. Okrem spomínaných je tu tak počuť aj trocha Sonic Youth, z novších projektov zase A Place To Bury Strangers. Akurát na rozdiel od nich produkcia Jelly Belly vyznieva menej temne, niekedy až prvoplánovo pozitívne.

Konkrétne je to zo štvorice skladieb vytŕčajúca pocta seriálu Miami Vice, s ľahkou a chytľavou melódiou. Zvyšné trio si razí pomalšiu cestu a dvanásťpalcovú gramoplatňu či bezplatne stiahnuté empétrojky si treba vypočuť viackrát. Hokejový kruh sa uzatvára s poslednou skladbou, nazvanou #43, ktorá je venovaná kapitánovi HC Košice Petrovi Bartošovi, a vydareným obalom od Jána Vasilka, inak laureáta Ceny Oskara Čepana.

Okrem debutového EP ponúkajú na stránke vydavateľstva ešte singel JBRMXMMVC s troma remixami Miami Viace, o ktoré sa postarali The Autumnist, Karaoke Tundra a český raper Bonus.

Na Slovensku je zvuk Jelly Belly ešte stále dosť veľkou raritou. Aj preto si zaslúži EP Deaf Till 30 pozornosť. Do tridsiatky je totiž pre mnohých času málo.

Hodnotenie Pravdy: 4 hviezdičky z 5

Jelly Belly: Deaf Till 30, Deadred/Wegart, 2011

Novinky – hudobné albumy

Amon Tobin: ISAM
Ninja Tune/Wegart, 2011
Brazílsky elektronický experimentátor Amon Tobin sa po štyroch rokoch vracia s novinkou nazvanou ISAM. Podľa slov vydavateľa: ,,ISAM prepisuje a zmazáva hranice medzi psychedéliou a sci-fi, medzi umením a zábavou, medzi zvukovým dizajnom a melódiou, je pokračovaním a zušľachtením všetkého, čo doteraz dosiahol."

Thurston Moore: Demolished Thoughts
Matador, 2011
Rovnako po štyroch rokoch vychádza aj nový sólový album Thurstona Moorea, gitaristu noise rockovej kapely Sonic Youth. Moore však patrí k tým interpretom, ktorí sólovú tvorbu potrebujú značne odlíšiť od domovskej kapely a tak je nový album Demolished Thoughts kolekciou akustických skladieb.

13 & God: Own Your Ghost
Anticon/Alien Transistor, 2011
Jedna z najpozoruhod­nejších hudobných spoluprác, kapela 13 & God spájajúca amerických raperov Themselves s nemeckým folkotronikmi The Notwist prichádza pod legendárnym alternatívno-rapovým vydavateľstvom Anticon s novinkou nazvanou Own Your Ghost.

debata chyba