Rózsa oprášil Hranu, Ormandík ju namaľuje

31.05.2011 10:45
Reedíciu albumu ilustroval svojimi maľbami...
Reedíciu albumu ilustroval svojimi maľbami Marek Ormandík. Autor:

Mladý slovenský hudobník Marek Brezovský zomrel len ako dvadsaťročný. Koncom júna od jeho smrti uplynie 17 rokov. Jeho tvorbu chce teraz pripomenúť iný uznávaný hudobník a producent. Oskar Rózsa pripravil Hrana Tour - Poctu Marekovi Brezovskému. Miniturné po slovenských mestách štartuje v stredu 1. júna v prešovskom klube Čierny orol a skončí sa vo štvrtok 9. júna v bratislavskom Majestic Music Clube.

Rózsa si Brezovského pripomenul už v roku 1999, teda päť rokov po Brezovského smrti, keď vydal album jeho pesničiek Hrana, na ktorom sa podieľali aj Andrej Šeban, Martin Valihora či Marcel Buntaj. Rózsa sa na platni prvý raz predstavil aj ako spevák.
„Marek Brezovský o svojom poslaní vedel už od prvého kontaktu s klavírom. Hudba sa mu stala všetkým a on jej aj všetko obetoval. Lenže génius v tele je len polovicou víťazstva. Tou druhou je schopnosť prekročiť absurditu reality, s ktorou sme každý deň konfrontovaní a ktorá je najväčšou prekážkou na ceste stať sa Človekom,“ napísal vtedy o hudobníkovi, ktorý zomrel na predávkovanie heroínom, v booklete albumu Rózsa. „Dúfam, že som pre túto ideu dokázal svojou vierou v Marekovu hudbu aspoň to, že sa zvláštne posolstvo skryté v notách a textoch na tejto platni odhalí v plnej sile, ako by si to bol prial môj priateľ,“ dodal.

Dnes album oprášil a spoločne s bubeníkom Valihorom, basgitaristom Marekom Minárikom, violistkou Ivanou Pristašovou, gitaristom Michalom Bugalom, klaviristom Vladislavom Šarišským a viacerými ďalšími hudobníkmi vyrážajú na turné. Na bratislavskom koncerte pribudnú aj dvaja špeciálni hostia – gitarista Roman Andor a Erich „Boboš“ Procházka so svojou ústnou harmonikou.

Súčasťou projektu je aj reedícia dnes nezohnateľného albumu Hrana. Vychádza v limitovanej edícii 1 000 kusov. Na remastrovanú platňu pribudli aj dve bonusové skladby. Autorom nového obalu k albumu je Marek Ormandík, ktorý bude zároveň počas koncertov maľovať v „priamom prenose“, pričom námety malieb budú vychádzať z jeho nálady a pocitov z Brezovského hud­by.

Hrana Tour 2011
1. júna Prešov, Čierny orol
2. júna Košice, Kasárne/Kulturpark
4. júna Banská Bystrica, Robotnícky dom
5. júna Žilina, Dom odborov (Veľká scéna)
7. júna Trenčín, Piano Club
9. júna Bratislava, Majestic Music Club

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku