PJ Harvey na Slovensko nepríde, zaspieva však v Prahe

Veľký sviatok modernej nezávislej hudby sa na Slovensku konať nebude. PJ Harvey nepríde, aspoň zatiaľ v rámci svojho súčasného turné. TASR to potvrdil Mário Gešvantner z agentúry Pohoda, ktorá sa snažila využiť voľné miesta v termínovníku koncertov charizmatickej britskej muzikantky.

19.08.2011 07:00
PJ Harvey Foto:
PJ Harvey
debata

A tak slovenskí priaznivci Polly Jean Harvey väčšinou zamieria najprv do kultovej predajne CD-čiek a vstupeniek v centre Bratislavy a potom 27. októbra do pražskej Lucerny. Zatiaľ je ich vraj dosť a ak sa doma (po 52 eur) vypredajú, zohnať sa môžu aj cez české agentúry (1190 korún). Pravda, predpredaj sa začal už 8. augusta a na scénu prichádza mimoriadny zjav súčasného umenia – pomerne slávny, pomerne komerčne úspešný a kritikou velebený. Moderna v staroanglickom šate, lebo PJ Harvey na svojom turné predstavuje komplet celý nový album Let England Shake, ktorý nahrávala v kostole.

Aj keď ju často uvádzajú ako speváčku, PJ Harvey je oveľa viac. Okrem jednej skvelej prerábky Dylana a jedného spoluautorstva je výhradnou autorkou textov i hudby všetkých „songov“, ktoré vyšli na jej 8 štandardných radových albumoch. Je multiinštrumen­talistka, ktorej na scéne svedčia nadupané gitarové rify i hra na špeciálnu harfu.

PJ Harvey je hviezda. Nie preto, že na svojich vystúpeniach v európskych metropolách i Amerike máva vypredané. Ani nie pre cenu Mercury Prize a rad ďalších ocenení i nominácií (Brit Awards, Grammy ap.), či pre recenzie a tituly od renomovaných periodík ako Rolling Stone. Ani nie pre spoluprácu s osobnosťami ako Nick Cave, Tricky, či Thom Yorke (z Radiohead). Táto žena je talentovaná, nápaditá, osobitá a hudobne odvážna. Ani jeden z jej albumov sa nepodobá na žiadny iný, ale všetky majú iskru Polly Jean.

Prvý album v roku 1992 („Dry“) bol rockovo priamočiary a predsa zaujal originalitou, hoci v ére prelomových diel Nirvany, R.E.M, Morrisseyho, Pearl Jam, Faith No More, Sonic Youth, Beastie Boys, Red Hot Chilli Peppers, Metallicy, Smashing Pumpkins. I v konkurencii doznievajúceho ošiaľu z projektov New Order, The Cure, Pixies, či Jane's Addiction.

O rok neskôr PJ Harvey vydala platňu „Rid Of Me“, ktorá bola tiež silne rocková, ale vôbec nie priamočiara. Piesne síce usporiadala do klasickej schémy gitarových rifov, ale ich aranžmán i zvuk boli netradičné, expresívny prejav dal neskúseným poslucháčom zabrať. Tretí album „To Bring You My Love“ ocenilo širšie publikum, hoci sa ňom nachádzajú aj „halucinogénne“ kusy. Ďalším dielom PJ Harvey trochu upustila z expresie a vošla viac do melanchólie, pričom na „Is This Desire?“ ponúkla široké spektrum pesničkárstva. V roku 2000 jej vyšiel najveselší album „Stories From The City…“, následne silne experimentátorský „Uh, Uh Her“ a v roku 2007 najsmutnejší White Chalk, ktorý autorka postavila na piane.

Tohtoročné dielo „Let England Shake“ je už teraz komerčne najúspešnejšie v tvorbe ženy, ktorá do dokonalosti doviedla symbiózu zdanlivo nezlučiteľných vecí – je to v starom duchu ale v modernom „sounde“ prevedený melodický experiment. PJ Harvey zhrnula svoju desaťročnú tvorbu bez toho, aby musela vydať výberovku. Nemusela sa vrátiť ani k tvrdej gitare, ani k jemnému klavíru, nemusela ísť do expresív a takisto nepotrebovala k úspechu chytľavé popevky. Ponúkla to svoje a opäť čosi nové a nikým pred ňou neprebádané. A dva melodicky najpriezračnejšie kusy zaradila na záver 12-songového útvaru.

debata chyba