Španielsky región zrušil vystúpenie svojho orchestra s Plácidom Domingom

Vláda španielskeho autonómneho spoločenstva Extremadura zrušila účasť svojho regionálneho orchestra na festivale v Méride, pretože mal na ňom vystúpiť s barytonistom Plácidom Domingom, ktorý bol pre dvomi rokmi v USA obvinený z obťažovania viacerých žien. Informovali o tom miestne médiá.

24.07.2021 06:00
Placido Domingo Foto: ,
Placido Domingo na snímke z roku 2019.
debata

Plácido Domingo, považovaný za jedného z najväčších tenoristov svojej doby, má byť v septembri hlavnou hviezdou festivalu Stone And Music v Méride, hlavnom meste regiónu Extremadura ležiacom v západnom Španielsku. Jeho recitál v rímskom amfiteátri mesta má byť hlavným bodom programu tohto podujatia a účinkovanie regionálneho orchestra na ňom finančne podporila aj regionálna vláda.

Následne sa však ukázalo, že obvinenia Dominga zo sexuálneho obťažovania, ktoré v roku 2019 odhalila tlačová agentúra AP, naďalej vyvolávajú silné reakcie – a to až do takej miery, že regionálna vláda Extremadury prehodnotila svoje pôvodné rozhodnutie a minulý víkend odhlasovala, že regionálny orchester na pódiu spolu s Domingom nevystúpi. Hovorkyňa regionálneho združenia Spoločne za Extremaduru, Irene de Miguel, uviedla, že je „trápne a poľutovaniahodné“, že z verejných prostriedkov má byť zaplatené účinkovanie osoby, ktorá je mnohými ženami obvinená zo sexuálneho obťažovania.

Placido Domingo Čítajte viac Kauza obťažovania pokračuje: Domingo po 50 rokoch končí v Metropolitnej opere

Legendárny operný spevák a dirigent Plácido Domingo bol v USA obvinený 20 ženami, že ich obťažoval alebo sa k nim správal neprimerane. Vyšetrovanie hovorí o flirtovaní, ale aj sexuálnych návrhoch v práci i mimo nej. Domingo mal údajne ženy tlačiť do sexuálnych vzťahov a dokonca sa v pracovných vzťahoch vyvršovať na tých, ktoré ho odmietli. Domingo sa za toto svoje správanie najskôr ospravedlnil, označil ho za „hlboko znepokojujúce a tak, ako boli predstavené, nepresné“. Dodal, že sa domnieval, že jeho správanie a vzťahy boli ženami prijímané kladne a s ich súhlasom. Následne poprel akékoľvek „agresívne“ správanie a ubezpečil, že „neurobil nič, aby zabránil alebo ublížil niekomu v kariére“.

Plácido Domingo Čítajte viac Plácido Domingo odstúpil z postu riaditeľa opery v Los Angeles

Vlani v júni mal Domingo recitál v Paríži – šlo o jeho prvé vystúpenie na verejnosti po dvojročnej prestávke. Na margo obvinení zo sexuálneho obťažovania tam vyhlásil, že bol bezdôvodne obvinený a „nespravodlivo onálepkovaný“.

debata chyba
Viac na túto tému: #Plácido Domingo
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy