Symbolom 90. rokov je Nevermind

24.09.2011 07:00
Obal albumu Nevermind skupiny Nirvana
Autor:

Modrý album americkej grungeovej kapely Nirvana Nevermind sa stal symbolom celej jednej generácie. I keď jeho slávny spoluautor Kurt Cobain spáchal o necelé tri roky neskôr samovraždu, mnohí nahrávku považujú za nadčasovú a aktuálnu aj dnes po 20 rokoch od jej vydania.

Nevermind, druhá štúdiová nahrávka Nirvany vyšla 24. septembra 1991. I keď od nej nikto nečakal komerčný úspech, už o niekoľko mesiacov zosadila z prvej priečky rebríčka predajnosti aj Michaela Jacksona. Pre kapelu zo Seattlu, ktorá dovtedy slávila úspech najmä medzi alternatívnou mládežou v malých kluboch, to znamenalo vstup do lesklého sveta MTV a tínedžerských hitparád.

Úspech albumu mal na svedomí posun od tvrdej garážovej hudby k melodickým skladbám, ktoré sa ani líder kapely nebál označiť až za popové. Čo sa však nezmenilo, bol spevákov vyčerpávajúci životný štýl plný drog a depresií. „Kurt bol počas nahrávania ako tŕň v päte,“ spomenul si v rozhovore pre Rolling Stone Butch Vig, producent albumu. „Chvíľu bol až prehnane pedantný a žiadal takmer nemožné, inokedy sedel v kúte a nepovedal ani slovo aj celú hodinu.“

Disciplinovanejší boli Cobainovi kolegovia Krist Novoselic a Dave Grohl, ktorý je dnes lídrom kapely Foo Fighters. Svoje party bezchybne nahrali na niekoľko pokusov. Kurt si však stále nebol istý svojimi textami, a tak niektoré piesne, ktoré neskôr u fanúšikov takmer zľudoveli, otextoval len niekoľko minút pred nahrávaním.

Prvou „lastovičkou“ albumu bol singel Smells like teen spirit, ku ktorému hneď vznikol aj videoklip. Ten najskôr na MTV uviedli v nočnej premiére, čoskoro si ho však nadšení diváci vypýtali do denných blokov a začal sa šplhať aj do hitparád. Nečakaný úspech dosiahol aj druhý singel Come as you are, ktorého titul dnes dokonca zdobí vstupnú tabuľu do mesta Aberdeen, z ktorého Kurt Cobain pochádza.

K popularite albumu prispel aj jej kontroverzný obal – na snímke malý nahý chlapček pláva za dolárovou bankovkou zachytenou na rybárky háčik na spôsob návnady. Debatu o symbolike tohto výjavu však zatienilo pohoršenie nad nahotou takého malého dieťaťa, na mnohých miestach dokonca musel byť obal na chúlostivých miestach vyretušovaný.

Do dnešného dňa sa z albumu Nevermind predalo viac ako 30 miliónov kópií a odborníci ho považujú za bod, v ktorom sa po prvý raz stretla alternatívna rocková scéna so stredným prúdom. Nahrávka sa pravidelne umiestňuje v prvej desiatke najlepších albumov všetkých čias.

Nirvana potom stihla nahrať už len posledný štúdiový album In Utero. Spevák Kurt Cobain zomrel 5. apríla 1994 počas nejasného incidentu, ktorý bol oficiálne uzavretý ako samovražda. Kapela už bez neho nepokračovala.

Pieta with Courtney Love: Courtney Love a Kurt...
Kurt Cobain.
+3

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk